YENİ DÜNYA DÜZENİ DOSYASI : Ekolojik Rekabet, Sömürgecilik ve Yeni Dünya Düzeni


Ekolojik Rekabet, Sömürgecilik ve Yeni Dünya Düzeni

Bugün coğrafyamızın da içinde bulunduğu dünyanın en eski kadim topraklarında bölgesel mücadele ve savaşların nedeni olarak maalesef gerek 1.dünya savaşı gerekse 2.dünya savaşının çıkış sebebini oluşturan "sömürge düzeninin devletlerarası rekabete dönüştüğü" koşullar yer almaktadır.

Liderlerin kendi halkının geleceğini öncelikli olarak tanımlamaları geçmişte dünya halklarına tarifi imkansız bir asimetrik bir sıcak savaş süreci yaşatmış, ortaya çıkan iki büyük savaş insanlığın telef olmasına neden olmuştur.

Mesela; Hitler, Almanya"yı 2.dünya savaşına hazırlarken Almanya"nın demografik nüfus değişiminin, gelecekte halkının yaşamsal ihtiyaçlarının depreşeceğini öngörmesi ve doğabilecek ihtiyaca dair olası ihtimalleri düşünmesi neticesiyle sömürge ve yayılmacılık politikasıyla bir planlamaya gitmiş ve ikinci dünya savaşı felaketin fitilini ateşlemiştir.

"Ekolojik rekabet" olarak da tanımlanan bu hadisenin izdüşümü bugün konjonktürel olarak Suriye, Irak ve dünyanın çeşitli bölgesel mikro ölçeğinde tekrar yaşanıyor.

Dünyada 21.yy gelindiğinde ihtiyaçların karşılanmasına yönelik "enerji rezervlerin sürekliliği" sınırlı. Devletler, bu alarm veren ihtiyaçların giderilmesi için uzun süredir pay kapma yarışına girmiş durumda.O zaman şu soru akla geliyor: "Alarm veren enerji ve diğer doğal ihtiyaç rezervi nasıl ve nereden sağlanacak?"

Bu durumda karşımıza iki farklı cevap ortaya çıkıyor:

"Ya yeni bir dünya savaşı çıkarmak…!

Yada ülkeler ölçeğinde kullanılmaya elverişli ergonomik terör örgütleriyle lokal karışıklıklar çıkararak bir fırsat penceresi açmak…!"

Bu gün Suriye ve Irak"ta projelendirilmek istenende tamda budur.

İkinci dünya savaşından sonra güçlü devletlerin sömürü düzeni coğrafi değişimle değil, büyük ölçüde gücün teşekkül ettirdiği" sert güç(hard power)"ile zayıf devletleri kontrol altına almakla gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Ama bu gün öyle değil.

Mesela; Birkaç yıl önce Rusya"nın, Ukrayna"nın toprağı Kırım"ı ilhakını veya ABD öncülüğündeki 65 ülkenin Suriye ve Irak düzlemindeki varlığını coğrafi hakimiyete bağlı ekolojik rekabetten ayrı olarak değerlendirmemek lazım.

Mesela ABD ve Rusya neden Suriye topraklarında? Veya İran? Daeş’e yönelik koalisyonu oluşturan 65 ülkenin ne işi var Suriye ve Irak topraklarında?

Daeş’in portatif bir terör örgütü olarak Ortadoğu’ya konuşlandırılması, çıkarları meşru hale getirmenin bir yöntemi olduğu, asıl amacın ise emperyalist amaca matuf sırtlan refleksine paralel ekolojik rekabetin getirdiği sömürgecilik anlayışının bir tezahürü olduğu unutulmamalıdır.

Rusya’nın Doğu Akdeniz havzasına inerek Ortadoğu’da güç devşirmek amaçladığını, İran’ın dünyaya petrol taşımacılığının Basra körfezi güzergahının maliyetli olduğunu bunu mezhepsel taasubiyeti de kullanarak Suriye topraklarından Doğu Akdeniz’den taşımak istediği deşifre bir gerçek olduğu anlaşılmalıdır.

Yaşananlara ABD çıkarından bakarsak mesela terör örgütü PYD/YPG nin himayedarlığına soyunmuş olan ABD neden bunda ısrar ediyor?

Daeş’in elinden ikinci başkentleri kabul edilen El Bab’ı alan Türkiye destekli ÖSO ile neden hala Rakka konusunda ihtilaf yaşanıyor?

Bu soruların cevabı yine dönüp dolaşıp ekolojik rekabete dayalı ulusal çıkar hesabında yatıyor. Yani Suriye haritasının değiştirilerek federal bir yapılanma amacının olduğu PYD/YPG nin hakim olduğu bölgeyi oldu bittiye getirip bu terör yuvalarına özerklik statüsü altında terk ederek her zaman kullanacağı mutualist anlayışına uygun bir uydu devletçik oluşturma gayretkeşliğinde aranmalıdır.

Unutumamalıdır ki; büyük devletler stratejik derinliğe sahip olmak zorundadır.Bu stratejik derinlik uzun stratejik hedefler öngörür.

Bunun içindir ki ABD ve benzeri devletlerde, başkanlar ve yönetimler değişse de ekolojik rekabet ve sömürgecilik düzenine endeksli ulusal çıkar priferin de stratejik hedef ve amaçlar değişmez.

Tıpkı Obama’nın dış politikasını seçim meydanlarında eleştiren Donalt TRUMP’un, ulusal çıkar konseptinde PYD/YPG politikasını devam ettirmesi gibi…

Kanaatim şudur ki dünya TRUMP’un ABD başkanlığına seçilmesiyle olası bir yeni sıcak savaşa ve dolayısıyla yeni bir dünya düzenine bir derece daha yakın gibi görünüyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: