TEKNOLOJİ & BİLİM & UZAY DOSYASI : Satranç Üzerine


Satranç Üzerine

“Satranç tahtasında tüm denizlerdekinden daha fazla macera vardır.” Pierre Mac Orlan

Son zamanlarda bir tartışma furyasıdır almış başını gidiyor. ‘‘Zeka oyunları helal mi, haram mı?’’ tartışmalarından çoğunuzun az çok haberi vardır. İşin esasında tartışılacak çok fazla da bir şey yok. Fakat gündem bazen böyle talihsiz söylemlerle, gereksiz hamlelerle sarsılabiliyor. Türkiye gündemi sıcaktır, hareketlidir fakat aynı zamanda bereketsizdir.

Herkesin hayatında rutin olarak yaptığı, meşgul olduğu işler vardır. Algılarımız bir tarafa yönelmiştir. Fikirlerimiz, hayallerimiz çoğu zaman sabittir. Belli bir yaştan sonra temel ihtiyaçları karşılama, yuva kurma, araba ve ev alma düşüncelerine kilitleniyoruz. Oysaki kişilerin hayatları boyunca araştırmaya, öğrenmeye, değişmeye ihtiyacı vardır. Bunun için de beyin zinde kalmalı ve dinç olmalı. Beynimizin zinde kalmasının en önemli yollarından biri de zeka oyunlarıdır. Zeka oyunları kütlesel hareketin avantajlarını öğretir, birey yerine toplumun daha önemli olduğu kavramı aşılar, toplum için yaşamayı öğretir. Dünyada ve ülkemizde en çok oynanan oyunlardan biride satrançtır.

‘‘Satranç tahtası insanın zihninin jimnastik salonudur’’ Pascal

Satranç M.Ö. 2000’li yıllarda oynandığına dair bulgular Mısır’da piramitlerdeki kabartmalarda vardır. Fakat genel anlamıyla satrancın ilk olarak M.S 6.yüzyılda Hindistan da ortaya çıktığı söylenmektedir. M.S 10. yüzyıllarında Asya topraklarına, Ortadoğu ve Avrupa’ya yayılmıştır. 15.yüzyıldan sonra Avrupa’da özellikle soylular arasında rağbet görmeye başlamıştır. Oyunun kuralları ve taş dizilimi zaman içerisinde birçok kez şekil değiştirmişse de 19. yüzyılda günümüzde oynandığı halini almıştır. 20. yüzyıl Avrupa’sında toplumun entelektüel tabakaları arasında yayılma göstermiş, sonrasında ise dünyanın en favori oyunu haline gelmiştir.

Oyunun ortaya çıkmasıyla ilgili çeşitli efsaneler bulunmaktadır. Bunların en önemlilerinden biride buğday tanesi efsanesidir.

Bir rivayete göre kralın biri emri altındakilerden bir oyun yapmalarını ister ve yaptıkları bu oyunun sıradan olmamasını bir ders verir nitelikte olmasını istediğini de ekler. Bunun üzerine kralın vezirlerinden biri satrancı icat ederek kralın huzuruna çıkar. Niyeti bu oyunla krala adamları olmadan tek başına bir hiç olduğu ve onlarsız hiçbir iş yapamayacağını anlatmaktır. Kral bu oyunu ve vezirin bu yaklaşımını çok beğenir ve dile benden ne dilersen diyerek veziri ödüllendirmek ister. Vezir hâlâ kralın alması gereken dersi almadığını düşünerek sadece bir miktar buğday istediğini belirtir ancak bunu satranç tahtasındaki 1. Kareye 1 buğday, 2. Kareye 2 buğday, 3. Kareye 4 buğday…şeklinde bir sonraki karede bir önceki karenin içindeki buğday tanesi sayısının iki katı olacak şekilde istediğini belirtir. Kral kendisi gibi ulu ve zengin birinden böyle ucuz bir istekte bulunulduğu için sinirlenir ve hesaplayın bir tek tane dâhi fazla vermeyin der. Adamları hesaplamaya başlarlar ilk karelerde sorun yoktur 1,2,4,8,16,256… derken son kareye ulaştıklarında bu işin şakasının olmadığını vezirin istediği buğday miktarının günümüz ülkemizin binlerce yıllık buğday üretimine denk geldiğini anlarlar ve sonuçta kral gereken dersi alır.

Satranç 7.yy dan sonra İslamiyetin yayılmasıyla birlikte Orta doğu, Afrika ve daha bir çok ülkeye yayılmıştır. Haram olan bir oyun bu kadar çabuk yayılabilir mi? Evet din adamları tarafından çoğu zaman zeka oyunları baskı altına alınmıştır. Zaman kaybı vurgusu yaparak insanları uzak tutmaya çalışmışlardır. Düşünmeyen, sorgulamayan, biat eden topluluklar onlar için en istenilen durumdur. Çünkü piyon beyinliler zekanın devreye girmesinden korkarlar.!

Serkan Göksal

Matematiksel

Reklamlar

Etiketlendi:,

One thought on “TEKNOLOJİ & BİLİM & UZAY DOSYASI : Satranç Üzerine

  1. haticeozcan2014 27 Şubat 2017, 08:36 Reply

    Reblogged this on tabletkitabesi.

    Beğen

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: