TARİH /// Yıldırım KOÇ – Şeyh Bedrettin ve Thomas More !


Şeyh Bedrettin ve Thomas More!

Tüm ömrünü gerici Katolik kilisesinin çizdiği sınırlar içinde ve sömürücü İngiliz hakim sınıflarına hizmetle geçiren büyük hümanist Thomas More’u (1478-1538) değerlendirirken, dönemin şartlarını dikkate almak gerekir.

Thomas More’dan 100 önce Anadolu’da sınıfsız ve sömürüsüz bir dünya için zulme başkaldıran ve bu yolda hayatını feda eden yiğit devrimcilerin başında Şeyh Bedrettin, Börklüce Mustafa ve Torlak Kemal geliyordu. Anadolu’nun böyle yiğit devrimcileri varken, tüm yaşamı boyunca sömürü düzenine hizmet eden ve Katoliklik için hayatını veren Thomas More’a “tarihte eşine az rastlanan büyük bir devrimci” demek doğru mudur?

KADINDAN GAYRİ HERŞEY ORTAK!

Şeyh Bedrettin 1358 yılında Edirne yakınlarındaki Simavna’da doğdu.

Şeyh Bedrettin’in görüşlerini Füruzan Husrev Tökin, Türkiye’de Halk Hareketleri kitabında şöyle özetlemektedir:

“Tanrı, dünyayı yaratmış, insanlara bağışlamış. Yiyecek, içecek, giyecek, toprak, davar ve bütün toprak ürünleri, kamu’nun ortaklaşa hakkıdır. İnsanlar yaratılıştan eşittirler. Birinin servet toplayıp biriktirmesiyle diğerinin ekmeğe bile muhtaç olması tanrısal maksat’a aykırıdır. Nikahlı kadınlar ortaklık kurallarının dışındadır. Bu birlik dışında kalan her şey, insanların ortaklaşa malıdır. Ben senin evinde kendi evim gibi oturabilmeliyim. Sen benim eşyamı kendi eşyan gibi kullanabilmelisin. Emlakimize karşılıklı sahip olabilmeliyiz. Tanrı, ortaya koyduğu kanunlardan hakkı ile faydalanabilmesi için insana akıl ve anlayış vermiştir. Herkes kendi aklının çevresi içinde Tanrı’nın emirlerini kabul eder. Birinin çevresi, inancı diğerlerine benzemediği için zor ve sertlik göstermek doğru değildir. Düşünce, vicdan özgürlüğü, tabiat düzeninin verimidir; onun için zorbalığın etkisinden korunmuştur. Gerek Müslümanlıkta, gerek Hıristiyanlıkta bilginlerin ve papazların yanlışları ile nice kötü şeyler konmuştur; bunlar kaldırılırsa dinler bir olur. Müslüman, Hıristiyan, Musevi, Mecusi, hep tanrı kuludur, birdir, kardeştir. Aralarında sevgi ve kardeşlik bulunması şarttır. Onların kaynaşması ve muhabbetleri sayesinde Hak kötülüğü yener. (…) Haksızlığın ve zorbalığın elinde bulunan bir hükümetin saldırılarını hoş görmek ve emirlerine uymak hiç bir zaman doğru değildir. Saray, saltanat, yeniçeri ve savaş hep haksızlığın eseridir. Tekkeler, dervişler, bilginler de haksızlığın ve zorbalığın ürünleridir. Onlar da haksızlığa ve zorbalığa alet oluyorlar. Hükümet, zaman-ı saadet’de (İslamiyetin ilk devirlerinde) olduğu gibi, millet tarafından seçilmelidir. Herkes tam bir özgürlük içinde kendi düşünce ve davranışının sahibi olabilmeli, komşusunun davranışlarına ve inancına saygı göstermelidir.”(s.37-38)

Thomas More’un Ütopya’sındaki hümanizm mi daha ileri, ondan yüzyıl önce Şeyh Bedrettin’in savunduklarındaki mi?

SÖMÜRÜYE KARŞI BAŞKALDIRI

Şeyh Bedrettin’in yoldaşlarından Torlak Kemal, Manisa yöresinde ve Börklüce Mustafa, Aydın Karaburun’da ayaklanma örgütledi. Her din ve kökenden yoksul insanlar, “kadınlardan gayrı” herşeyin ortak mülkiyette olması için ayaklandı. Yenildiler. Börklüce Mustafa bir çarmıha çivilendi, bir deve üzerinde köy köy, şehir şehir dolaştırıldı.

Şeyh Bedrettin ise Deliorman’a çekildi. Büyük bir Türkmen kitlesini ayaklandırdı. Yenildiler.

Darağacına çıkarıldığında son sözleri şunlar oldu:

“Kâinata baktım, Tanrı’ya benziyor. Kendime baktım, aynen Tanrıyım. Çekin ipimi.”

Şeyh Bedrettin’in kemikleri 1924 yılında Sultan Mahmut türbesine defnedildi.

Işıklar içinde yatsınlar.

Yıldırım KOÇ – 18 Nisan 2016 – Aydınlık

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: