LAİKLİK DOSYASI : Laiklik bildirisi okuyan öğrencilere uzaklaştırma cezası


Laiklik bildirisi okuyan öğrencilere uzaklaştırma cezası

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde dersten önce amfide laiklik bildirisi okuyan öğrencilere bir yarıyıl uzaklaştırma cezası verildi. Uzaklaştırma cezasına tepki gösteren CHP Grup Başkanvekili Özel, “Rektör o bildiride onu rahatsız eden ne oldu açıklamalı. Aynı bildiriyi ben de Cuma günü aynı amfide okuyacağım” dedi

İstanbul’da kahvehanede laiklik bildirisi okuyanların gözaltına alınması ve Reina Katliamı’nı protesto etmek amacıyla Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde dersten önce laiklik vurgulu bildiri okuyan üç öğrenciye bir yarıyıl uzaklaştırma cezası verildi.

Ders başlamadan önce amfiye gelen üç öğrenci, arkadaşlarına, “Artık yeter, artık buraya kadar! Okullarımızda, mahallelerimizde hiçbir IŞİD’çiye veya cihatçıya izin vermeyeceğiz. Gericiliğin karşında yükseltmemiz gereken bir bayrak vardır. Bu bayrak, ‘Laiklik’ bayrağıdır. Bugün laiklik demek özgürlük demektir, kardeşlik demektir. Bizler herkesi mücadelenin bir neferi olmaya davet ediyoruz. Gericilerden ve başkanlık sevdalılarından hesap sormaya çağırıyoruz” ifadelerinin yer aldığı bildiriyi okudu.

Rektör suç duyurusunda bulundu

Bildiri okunmasından sonra açıklama yapan Ege Üniversitesi Rektörü Cüneyt Hoşcoşkun "Üniversite bir eğitim kurumudur, hiçbir hukuksuzluğa izin vermeyeceğiz” diyerek üniversite yönetimine ve Bornova Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunarak öğrencilerin cezalandırılmasını istedi.

Ege Üniversitesi Rektörlüğü Hukuk Müşavirliği tarafından yürütülen disiplin soruşturması sonucunda üç öğrenci, “Yükseköğretim Kurumu’na ait kapalı ve açık mahallerde yetkililerden izin almadan toplantılar düzenlemek”ten suçlandı ve bir yarım yıl uzaklaştırma cezası verildi.

CHP’li Özel’den öğrencilere destek

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, öğrencilerin cezalandırılmasına tepki göstererek, dayanışma amacıyla aynı bildiriyi Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi amfisinde okuyacağını bildirdi. Özel, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Rektör, o bildiride onu rahatsız eden ne oldu, açıklamalı’ dedi.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: