DİN & DİYANET DOSYASI : 100 binin üzerinde hafız çocuk yetiştirildi !


AKP iktidarının “dindar nesil” yaratma amacına yönelik uygulamaları sürüyor. Hafızlık eğitimi alan öğrencilerin aynı zamanda örgün okul eğitimlerine de devam edebileceğini “müjde” olarak duyuran, 4+4+4’ün de 15 yaşından önce hafızlık eğitimi almak için bir “fırsat” olduğunu kaydeden Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş, toplam 126 bin 500 hafız bulunduğunu ve bunların da çoğunluğunun 10-15 yaş arası olduğunu belirtti.

4+4+4 “fırsatı” ile sonuç alındı
Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Bünyamin Albayrak’ın Haziran 2016’da yaptığı, “Son 3 yılda 4+4+4 eğitim sistemiyle ortaokulda da hafızlık yapmak için fırsat oluştu. Şu an ortaokulda hafızlık eğitimine devam eden 20 bin öğrencimiz var. Şimdi çocuklarımız ortaokul birinci sınıfta Kur’an kursuna kayıt yaptırıyor” açıklaması ile Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş’ın Kasım 2015’teki “Çocuklarımız, 15 yaşına kadar bir Kur’an kursuna kaydını yaptırıp hafızlık yapamıyordu, bu yasaktı. O yasaklar hamdolsun kalktı. Kur’an kurslarının önündeki engeller artık yok" sözleri “amacına” ulaştı.

126 bin 500 hafızın çoğunluğu çocuk!
Erbaş’ın yaptığı açıklamaya göre, Türkiye genelinde 126 bin 500 kadar belgeli hafız görev yapıyor. Her yıl üç dönem halinde hafızlık sınavları açılıyor. 10 binin üzerinde çocuğun başvurduğu, bunların yarısından fazlasının bir yıl içinde hafızlık belgesi aldığı bildirildi. Bin 350 dolayında yatılı Kuran kursu olduğunu da belirten Erbaş, “28-29 bin kadar talebemiz var. Yaş aralığı ağırlıklı olarak 10 ve 15 arası” dedi.

Erbaş’ın verdiği bilgiye göre, çocuklar azami 3 yıl içinde hafızlıklarını bitiriyor. Hafızlık eğitimi başlamadan çocuklara temel dini bilgiler veriliyor. Bu bilgileri aldıktan sonra çocuklar hafızlık çalışmaya başlıyor. Kuran’ı anlamaya yönelik programlara da katılan çocuklara yönelik eğitime ilişkin Erbaş, “İslami ilimlerle ilgili dersler vermeye çalışıyoruz. Bunu geleceğe yönelik daha yoğun yapmaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: