SU & ENERJİ & DOĞALGAZ DOSYASI /// Fransa elektrik üreten yoldan çok memnun : Yeni hedef 1000 km yol


Aralık ayında 1 kilometre uzunluğunda olan ve elektrik üretebilen yolu kullanıma sunan ülkede benzer yollar inşa ederek toplamda 1000km elektrik üreten yol yapmak istiyor.

Fransa, geçtiğimiz aralık ayında Normandiya bölgesindeki 1 kilometre uzunluğunda olan ve üzerindeki güneş panelleri sayesinde aynı zamanda elektrik üreten yolu kullanıma açmıştı. Yol kullanılmaya başlayalı henüz çok kısa bir zaman geçmiş olsa da Fransa yolun getirisinden oldukça memnun ve şimdi ülkede benzer şekilde 1000 kilometrelik yol inşa etmeyi planlıyor

Ayrıca Bkz.Mersin’e dev güneş paneli üretim tesisi kuruluyor

Birçok enerji uzmanı projeye kuşkuyla baksa da Fransa hükümeti bu girişime devam edilmesi için onay verdi. Fransa Ekoloji ve Enerji Bakanı Ségolène Royal’in açıklamalarına Wattway olarak adlandırılan bu yollar ışığı olduğu gibi elektriğe dönüştürebilen fotovoltaik teknolojisine sahip olacak. ‘’Pozitif Enerji’’ girişimi kapsamında yapılacak olan projede Fransız altyapı firması Colas ve Ulusal Güneş Enstitüsü birlikte çalışacak.

Oldukça Dayanıklı

Yolun bir diğer özelliği ise çok sağlam ve ağır kamyonların da geçişine olanak sağlıyor olması. Ayrıca iyi bir yol tutuşu sağlayacak olan yolların kazaları da azaltması bekleniyor. Projede mevcut yolların sökülmeyip doğrudan üstlerine güneş panellerinin eklenecek böylece Ségolène Royal’in dediği gibi yollar kısa bir süre içinde tamamlanarak bahar aylarında testlere başlanabilecek.

Aslında bu tip yollar sadece Fransa’da değil farklı ülkelerde de denenen ve üzerine halen çalışmaların yapıldığı bir alan. Geçtiğimiz kasım ayında Hollanda benzer bir yolu, sadece 100 metre olsa da, kullanıma sunmuştu. Ayrıca ABD’nin Idaho eyaletindeki bir çift fotovoltaik sistemine benzer bir prototip oluşturup İndiegogo’da projeleri için 2.266.052$ bağış toplamayı başarmıştı. Buna ek olarak 2015’te Federal Karayolu İdaresi tarafından 750,000 dolarlık bir sözleşme de yapılmıştı.

Kısa süre sonra inşaatına başlanacak olan yolların 1000 kilometre uzunluğuna ulaştığında 5 milyon insana elektrik sağlaması bekleniyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: