AMERİKA DOSYASI : John’un ‘Kanun Dışı Trump’ Gerçekleri


16krugmanweb-superjumbo.jpg?itok=uUVBonRT

İnsan hakları ikonu ve Trump’ın göreve başlamasını protesto eden kişi olarak da bilinen ABD Temsilciler Meclisi Georgia eyaleti üyesi John Lewis, Cuma günü NBC kanalındaki Chuck Todd’a milyonlarca Amerikalının düşündüğüne benim de inandığım bir şey söyledi.

“Bu kez seçilen başkanı yasalara uygun görmüyorum. Bence Ruslar onun seçilmesine ve Hillary Clinton’ın adaylığının yerle bir edilmesine de yardım ettiler. Lewis’ın sert değerlendirmelerin yer aldığı videonun yayınlandığı gün, FBI müdürü James Comey ve diğer istihbarat memurları meclis üyelerine çok gizli bir brifing vermişti; şüphesiz bizlerin sadece ölümlüler olduğu bilgisini açıklamak da gizli bir şey değildi. Toplantıdan sonra ABD Temsilciler Meclisi Kaliforniya eyaleti üyesi Maxine Waters hiddetlendi; bilgilerin gizli olduğunu, FBI müdürüne itibar edilmemesi gerektiği dışında hiçbir bilgiyi paylaşamayacaklarını söyledi. Lewis, sözlerine şöyle devam etti: “Duyguların yoğunlaştığını veya taraftarların ıstıraplarının anormal derecede şiddetli olduğunu öne sürmek kolaydır. Fakat şiddetle ve kararlı bir şekilde iddiama devam ediyorum; sadece, bizden önceki olağanüstü olayları tamamen ideolojik görmek, gerçek endişemiz olan egemenliğimizin tehlikeye atıldığı konusunda bizi körleştirir.’’

Henüz göreve başlamamış tweetçi başkan, özellikle Lewis’ın değerlendirmesine aldırmadan edemedi. Her cumartesi sabahı erkenden, muhtemelen hatırladığım en sakıncalı siyasi sosyal medya anlarından birinde Lewis’e ardı ardına iki tweet atarak karşılık verdi: “Temsilciler Meclisi üyesi John Lewis, seçim sonuçları hakkında yalan yanlış konuşmak yerine, zamanını korkunç ve harabe halde olan(suçların artışından bahsetmiyorum bile) bölgesini iyileştirmeye harcamalı. Sadece konuşuyor, konuşuyor ve konuşuyor- ne icraat var ne de sonuç. Çok üzücü!’’

Şimdi durun ve az önce okuduğunuz şey hakkında biraz düşünün: O, bir efsaneye sataşan çapkın erkek; son derece ahlaklı birine sataşan ahlak yoksunu adam; adalet savaşçısına sataşan entelektüel zayıflama… Bu Martin Luther King Jr. hafta sonundaydı, eksiği yok.

Trump Lewis’e “Sadece konuşuyor, konuşuyor ve konuşuyor- icraat yok’’ diye ithamda bulunuyor, ki Lewis kendisini adalet için defalarca siper etmiş, daha o zamanlar genç olan Trump’ın Vietnam Savaşı süresince paralı okullarda askerliğini tecil ettirdiği zamanlarda tutuklanan, dövülen ve korkutulan bir kişidir.

Aslında, Trump’ın beş tecili 1965’teydi, ki ‘Selma Özgürlük Yürüyüşleri’ ve Lewis’ın coplu bir eyalet askeri tarafından acımasızca dövüldüğü ve kafatasının çatladığı ‘Kanlı Pazar’ da aynı yıldaydı.

Tesadüfen, Trump nihayetinde kendisi ve babasına 1968 Adil Konut Yasası’nı ihlal ettikleri için Adalet Bakanlığı tarafından dava açılmadan önceki yıl tasarı olan ‘4-F statüsün’den* kalıcı muafiyetini aldı; ki bu da Lewis’in savunduğu birçok adalet konusundan biridir.

Zamanında The New York Times belirtmişti: “Hükümet ‘Trump Management’ın ırk ve renk sebeplerinden dolayı kiralama veya kira pazarlığını reddettiğini öne sürdü. Ayrıca şirketin ırk faktöründen dolayı farklı kiralama koşullarına ihtiyaç duymasıyla ve siyahilere mevcut apartmanların olmadığı yalanını söylemekle suçladı.’’

Açık konuşalım: Donald Trump John Lewis’ın gölgesinde kalmayı bile hak etmiyor. Trump’ın yorumunun aşırı derecedeki uygunsuzluğu hiçbir şeyle kıyaslanamaz türdendir ve oldukça antipatiktir. Ayrıca, Lewis’ın Trump’ın kanuna aykırılıkları hakkında söylediklerini çok ölçüsüz veya en azından konu dışı bulmuyorum.

Aklıma oldukça mantıklı bir soru geliyor: ‘Meşru’ kelimesi burada hukuktaki ya da ilkedeki anlamını ifade eder mi?

Şu bir gerçektir ki Trump hukuki olarak ne olursa olsun, bana bunu yazarken veya size okurken ne kadar acı çektirse de, başkan seçildi ve Cuma günü yasal olarak 45. başkan olarak göreve başlayacak. Düşmanca davranışlar sergileyen bir devlet aktörü olsa bile, seçim kampanyalarında etkileme odaklı hareket etmiş kişinin başkanlığını iptal edecek hiçbir anayasal veya yasal mekanizma yoktur. Anayasayı oluşturanlar propaganda saldırılarında kullanılacak dijital savaşı öngöremezlerdi. Anayasa, elektrik ışıkları icat edilmeden önce kabul edilmişti.

Ancak meşruiyeti düşünebileceğimiz başka bir yol, seçimine uymayan başka bir kriter daha var: Meşruiyetin ‘geçerli ilkelere veya kabul edilmiş kural ve standartlara uygunluk’ olarak tanımlandığında durum böyledir.

Burada, Lewis ve destekçileri sağlam temellere dayanıyorlar. Trump geleneklerimize karşı geldi; hayatı sürekli zıtlaşmalarla dolu; Comey, Clinton’ın e-maili ile ilgili hiçbir anlam ifade etmeyen son dakikadaki saldırgan tavrıyla işlere köstek oldu(ki bu mail şu sıralar incelenmekte); ve istihbarat teşkilatımız kendinden çok emin bir şekilde Rusya’nın Clinton’a zarar verip Trump’a yani seçilmesini istedikleri adaya destek çıkmak için seçimlerimize müdahale ettiğini düşündüğünü söyledi.

Önemi hiç azalmayan, öğrenmemiz gereken tek şey ise Rusya ve Trump kampanyası arasında gizli bir anlaşma ve bilinmeyen başka bir bağ olup olmadığıdır.

Bay Trump, kendimden emin ve vicdanen rahat bir şekilde John Lewis’a katılıyorum ve ben de sizi yasalara uygun bir başkan olarak görmüyorum. Başkanlığınız bizim standartlarımızı ve ilkelerimizi ihlal eden müdahaleleriniz olduğu sürece yasalara uygun değildir. Beyaz Saray’da kaldığın sürece bronz göğsünde o yüz karası ünvanını taşıyacaksın.

*4-F : ABD’de askerlik yapabilmek için bazı fiziksel sağlık sorunlarının olmaması koşulu.

Çeviren (Tam Metin): İrem Aksel

(NYT,Charles Blow, John’s Gospel of Trump’s Illegitimacy,16 Ocak 2017)

İrem Aksel

Reklamlar

Etiketlendi:,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: