DANİMARKA DOSYASI : Danimarka’da istihbarat servisi gazeteyle karşı karşıya


Danimarka’da istihbarat servisi gazeteyle karşı karşıya

Danimarka Polis İstihbarat Teşkilatı, yasaklanan bir kitabı dağıtan gazete hakkında suç duyurusunda bulundu. Yayınevinin 15 milyon kron tazminat ödemesi istenirken, kitabı yayınlayan Politiken’in genel yayın yönetmeni Christian Jensen de 4 ay hapis cezasıyla yargılanacak.

Danimarka’da yayın yapan Politiken gazetesi

Danimarka Polis İstihbarat Teşkilatı (PET), mahkemece yasaklanmasına rağmen kendisi hakkındaki kitabı ek olarak dağıtan gazete yönetimi hakkında suç duyurusunda bulundu.

İstihbarat teşkilatı "PET için 7 yıl – Jacob Sharf’ın dönemi" adlı kitapla ilgili mahkemece getirilen yasağa uymayan Politiken gazetesi ve yayınevi hakkında dava açıldı.

Yayınevinin 15 milyon kron (yaklaşık 8 milyon lira) tazminat ödemesi istenirken, Politiken’in genel yayın yönetmeni Christian Jensen de 4 ay hapis cezasıyla yargılanacak. Ülkenin polis istihbarat servisi ile basını karşı karşıya getiren dava için duruşma tarihi henüz belirlenmedi.

"Hassas" kitap

PET, Politiken’de gazeteci olarak çalışan Morten Skjoldager tarafından yazılan ‘PET için 7 yıl – Jacob Sharf’ın dönemi’ adlı kitapta, istihbarat servisinin haber kaynaklarını ve ülkenin güvenliği tehlikeye atacak hassas bilgiler olabileceğini iddia ediyor.

PET, kitapta, kullandığı yöntemlerle ilgili bilgilerin de bulunmasından endişeli. Kitap, PET’in eski yöneticilerinden Jacob Sharf’ın dönemini ele alıyor.

PET, kitabın yayınevi People Press’ten metinleri istemiş ama bunun kabul edilmemesi üzerine, Kopenhag Şehir Mahkemesine başvurmuştu.

Kitabın içeriğinden habersiz olduğunu belirten PET’i haklı bulan mahkeme 6 Ekim 2016’da kitabı yasaklamıştı. Buna rağmen beş bin adet ilk baskının kitapçılara dağıtıldığı ortaya çıkarken, bazı kitapçılar da yasağın kendilerini kapsamadığını gerekçe göstererek kitabın satışını südürmüştü.

Politiken yayın yönetmeni Christian Jensen de 9 Ekim’de kitabın tamamını gazete eki olarak yayımlamıştı. Kopenhag Şehir Mahkemesinin yasak kararını temyiz mahkemesine taşıyan JP/Politiken yayınevinin çabası sonuç vermemiş ve temyiz mahkemesi PET’i haklı bulmuştu.

Etiketlendi:, , ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: