SURİYE DOSYASI : ABD’nin ve İsrail’in kirli planı !


ABD’nin ve İsrail’in kirli planı!

İsrail istihbarat servisi MOSSAD’a yakınlığıyla bilinen Debka’da bir kaç gün önce bir harita yayınladı ve Suriye’nin stratejik ve askeri durumunu doğrudan etkileyecek çarpıcı değişikliklerin eşiğinde olduğunu yazdı. Karar yazarı Mete Yarar ABD’nin Suriye’deki asıl planını anlattı.

MOSSAD’a yakınlığıyla bilinen Debka’da bir kaç gün önce bu harita yayınlanarak ABD ordusunun Suriye’de iki güvenlik bölgesine sahip olacağını öne sürdü. Debka’ya göre, bu bölgelerden biri Kürt bölgeleri dahil olmak üzere Fırat nehrinin doğusundan Irak sınırına kadar olan tüm bölgeyi kapsayacak. Bu gelişmenin 2015’in sonlarına doğru Obama ve Putin arasında aynı doğrultuda yapılan anlaşmayı kısmen dirilteceği öngörülürken, Rusya’nın ise Fırat nehrinin batısından Akdeniz’e kadar olan bölgede sorumluluk sahibi olacağı iddia ediliyordu.

Yeni anlaşma kapsamında Türkiye, Suriye-Türkiye sınırının tamamında yaklaşık 650 km uzunluğunda bir alanda, ve Suriye içine doğru 35-50 km genişliğinde bir bölgeyi kontrolü altında tutacak. Türkiye’nin kontrolüne bırakılacak bölgenin El-Bab’a kadar uzanacağı savunuluyordu.

TVNET’te yayınlanan Karşı Karşıya programında Merve Şebnem Oruç’un konuğu olan Karar gazetesi yazarı Mete Yarar ABD’nin Suriye’deki asıl planını anlattı.

"Bunlar ABD’nin kurmayı planladığı güvenli bölgeler. Peki neredeler oralar? Bizim sınırımızdaki Kürtler’in ve PYD’nin ele geçirdiği yerler. Suriye’nin güneyindeki kısım ise İsrail’in güvenliğini sağlama almak için planlanan bölge. Donald Trump’un ve ABD’nin Suriye’deki asıl planları işte bu haritada ortaya çıkıyor.. " diye konuştu.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: