SURİYE DOSYASI : Suriye Kürt Uzlaşı Partisi’nin Genel Sekreter Yardımcısı Hemgin Derik ile Söyleşi


Hemgin Derik: “Rejim devrildikten sonra seçim olacak. Bu seçimlerde küçük partiler ya diğer partilerle birleşecek ya da kendilerini feshedecekler.”

Kürtçe Adı Rekeftina Demokrat a Kurd ya Suri olan Kısaca Vifak ya da Rekeftin olarak bilinen Suriye Kürt Uzlaşı Partisi’nin Genel Sekreter Yardımcısı Hemgin Derik ile Esad rejiminin şimdiki durumunu ve Suriye’nin geleceğini konuştuk.

ORSAM: Öncelikle bize kendinizi tanıtabilir misiniz lütfen?

Hemgin Derik: Ben Hemgin Derik. Vifak Partisi’nin Genel Sekreter Yardımcısıyım. 2004’ten yani partimizin kurulduğu günden beri Vifak Partisi için çalışıyorum.

ORSAM: Bize biraz partinizin tarihi, faaliyetleri ve teşkilat yapısı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Hemgin Derik: Vifak öncelikle PYD’den kopmuş bir harekettir. Partililerin hepsi Suriyelidir ve eski PYD üyesidir. Partimiz Suriye Kürdistanı’nda liberal-demokrat bir hareket olarak ortaya çıktı. Çünkü Suriye’de böyle bir hareket daha önce yoktu. Parti kurulduktan 4 ay sonra Genel Sekreterimiz Kemal Şahin şehit düştü. Genel Sekreter şehit düştükten sonra birinci kongremizi düzenledik. 2009’da yapılan üçüncü kongrede Fevzi Şengal Genel Sekreter seçildi.

ORSAM: Partinizin Suriye Kürtleri için temel projeleri ve hedefleri nelerdir?

Hemgin Derik: Partimizin kuruluşunda, özerklik üzerine bir projemiz vardı. Amaçlarımız, Kürtler üzerindeki kararların iptal edilmesini sağlamak, “Suriye Arap Cumhuriyeti” adını “Suriye Cumhuriyeti” olarak değiştirmek, demokratik bir devletin oluşumu sağlamak, yasama, yürütme ve yargıyı birbirinden ayırmak ve ilişkileri 1961 öncesinde olduğu gibi normale döndürmektir. Suriye’de 15 Mart’ta devrim başladı. Biz 28 Mart’ta yeni bir proje sunduk ve bu projeyle federal devlet sistemi talebimizi ilettik. Aynı projede Kürt bölgesinde normalleşme sürecinin başlatılmasını, bundan dolayı Arapların, Türkmenlerin, Asurilerin, Kürtlerin içerideki tüm grupların korunması için bir polis gücünün yerleştirilmesi talebimizde yer alıyordu.

ORSAM: Size göre Suriye’deki Kürtlerin federal bölgesi hangi vilayetleri ve ilçeleri kapsamalıdır?

Hemgin Derik: Bizim federal bölgemiz Cezire bölgesi, Haseki ve Halep’in bir kısmını içeriyor. Bu bölgeler coğrafi olarak birbirinden ayrıdır. Ama bu ayrım çok derin değildir.

ORSAM: Size göre federal bölgenin bir bütünlüğü olması gerekli mi?

Hemgin Derik: Zaten Cezire bölgesinde şu an %20’ye yakın Arap, %12 civarında Hıristiyan halk bulunmaktadır. Bir bütünlükten söz edemiyoruz. Fakat yeni kurulacak federatif sistemde bu halklar yaşadıkları yerde kalabilirler.

ORSAM: Siz, parti olarak şu anda Kürt Ulusal Konseyi’nin üyesisiniz. Konsey içinde farklı kesimler bulunuyor. İçlerinde bazıları sizin gibi federalizmi, bazıları özerkliği, bazıları ise ademi merkeziyetçiliği desteklemekte. Bu konuda bir anlaşmazlık olduğunda nasıl çözmeyi planlıyorsunuz?

Hemgin Derik: Kürt Ulusal Konseyi’nin oluşturulma gayesi bir Kürt birliği oluşturmaktır. Söylediğiniz diğer fikirleri tartıştık ve şu an bu sorunları aşmış durumdayız. En son 2 ay önce Erbil’de Konsey’in toplantısı düzenlendi ve o toplantıda federal bir yapının kurulmasına dair karar alındı.

ORSAM: Suriye’deki diğer muhalif hareketlerle ilişkileriniz nasıl?

Hemgin Derik: Araplarla toplumsal açıdan çok güçlü ilişkilerimiz var fakat siyasi olarak bu ilişkiler çok zayıf. Suriyeli muhaliflerin Kürtlere karşı duruşu aslında Baas’tan çok farklı değil. Diğer muhalifler Kürtleri siyasi anlamda dışarıda bırakıyorlar. Ana muhalefetin bir toplantısı olduğunda Kürtlerin katılmasına, görüşlerini ve sorunlarını dile getirmesine izin verilmiyor. Avrupa’nın ve Amerika’nın baskısı olmasa Kürtleri hiç kabul etmeyecekler.

ORSAM: Partinizin teşkilat yapısı hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Hemgin Derik: Parti sistemimiz hiyerarşik değildir. Yatay bir örgütlenmemiz var. Pratik nedenlerden dolayı böyle bir sistem seçtik. Şu anda parti içinde bir Genel Sekreter, siyasi büro ve parti meclisi bulunuyor.

ORSAM: Siyasi büro kaç kişiden oluşuyor?

Hemgin Derik: 5 kişiden oluşmaktadır. Ben, Fevzi Şengal dışında üç kişi daha bulunuyor. Salih Suyfi, Berhan Nuri gibi isimler yer almaktadır. Salih Bey dışındakiler şu an Suriye’de yaşamaktadır.

ORSAM: Parti meclisiniz kaç kişilik?

Hemgin Derik: Parti meclisimiz 12 kişiden oluşuyor. Şu an 10 kişi Suriye’de, 1 kişi Lübnan’da ve 1 kişi Avrupa’da bulunuyor. Partimizin her bölgede bir temsilcisi var. Bölgeler açısından da yatay bir örgütüz. Bir de Meclisimizin sözcüsü bulunuyor.

ORSAM: Size bağlı bir gençlik örgütü, sivil toplum örgütü var mı, varsa hangi bölgelerde faaliyet gösteriyorlar?

Hemgin Derik: Kamışlı’da, Haseke’de ve Amude’de bize bağlı kuruluşlarımız var. Devrimci Vifak Gençleri adında bir gençlik örgütümüz var. Partimizin en güçlü faaliyet gösterdiği yer Kamışlı’dır.

ORSAM: Peki, size göre Suriye’yi yakın gelecekte ne bekliyor? Beşar Esad rejimi devrilip devrim başarıya ulaşabilir mi yoksa bu çatışmalar uzayarak karışıklık ortamı iyice büyüyebilir mi?

Hemgin Derik: Devrim öncesi herkeste bir moral, motivasyon vardı. Bu enerji er ya da geç rejimi devirecek. Fakat içeride radikal İslamcılar ortaya çıktı. Bu gruplar çok tahribata yol açtı ve aslında halktan devrimi çaldılar. Devrim başladığında Beşar Esad’a olan destek %20 civarındaydı. Bizim yaptığımız ankete göre şu anda Esad’a olan destek %50’yi geçmiş durumda.

ORSAM: Dünyada her gün Beşar Esad’ın gücünün ve destekçisinin azaldığı söyleniyor. Bunu açıklar mısınız?

Hemgin Derik: Halk, “Beşar Esad düşmesin, radikal İslamcılar gelmesin” diyor. Yani gelecekteki tehlike düşünülünce Beşar Esad’a destek büyümüş durumdadır.

ORSAM: Sizin söylediğinizden anlaşılan; halk, Esad rejiminin gitmesini istiyor fakat yerine gelecekler nedeniyle kararsız kalıyor…

Hemgin Derik: Aslında gelecekte ne olacağından emin değiliz. Bir bekleyiş var. Şu an ne olacağına dair kimse bir şey söyleyemiyor.

ORSAM: Son günlerde muhalefet tarafından yapılan “Suriye rejimiyle görüşebiliriz.” açıklamasını mantıklı buluyor musunuz? Sizin partiniz veya Kürt Ulusal Konseyi bu müzakere sürecine nasıl yaklaşıyor?

Hemgin Derik: Bu konuda meclis olarak bir karar aldık. Biz, Kürtler olarak tek başımıza Esad’la görüşmeye gitmeyeceğiz. Fakat görüşmelere karşı değiliz. Tüm Suriye muhalefetiyle beraber görüşmelere gidebiliriz.

ORSAM: Suriye’deki Kürt muhalefetine dönecek olursak, biliyoruz ki içeride çok sayıda küçük parti var. Bu küçük partilerin bir araya gelip ittifaklar oluşturmaya çalıştığına ilişkin bir tablo görünüyor. Sizin partiniz de böyle bir şey düşünüyor mu? Yoksa tek başınıza devam etmeyi mi düşünüyorsunuz?

Hemgin Derik: Öyle bir durum söz konusu değildir. Şimdiye kadar bu konuda düşünmedik ve böyle bir plan şu an için bulunmuyor.

ORSAM: ORSAM: Bir ittifak söz konusu olmasa da Konsey içinde kendinize yakın hissettiğiniz partiler var mı?

Hemgin Derik: Suriye’de daha önce böyle tecrübeler yaşadık. Daha önceden de partiler birleştiler ve daha sonra tekrar parçalandılar. Biz bu sebeple bir ittifak oluşturmayı düşünmüyoruz. Şu an sadece Kürt Ulusal Konseyi içinde siyasi bir yakınlaşma sağlamaya çalışıyoruz. Mevcut durumumuzu koruma düşüncesindeyiz. Rejim devrildikten sonra seçim olacak. Bu seçimlerde küçük partiler ya diğer partilerle birleşecek ya da kendilerini feshedecekler. Şu an için tek hedefimiz halkımıza hizmet etmek ve sürecin başarıyla sonuca ulaşmasını sağlamak.

ORSAM: Partinizin Kamışlı’da güçlü olduğunu söylediniz. Son 6 aylık süreçte Afrin’de, Kobani’de, Derik’te ve birkaç yerde daha Kürtler yönetimi ele geçirdi. Fakat Kamışlı’da böyle bir şey söz konusu değil. Bunun sebebini açıklar mısınız?

Hemgin Derik: Kamışlı, Kürdistan’ın merkezidir. Fakat Kürtler olarak biz rejime karşı savaşmaya hazır değiliz. Devrimin başlangıcından bu yana biz her zaman silahların kullanılmadığı, barışçıl yöntemler kullanılmasını istedik. Fakat şu anda mevcut silahlı grupların devrimi bizden çaldığını görüyoruz.

ORSAM: Serikaniye olayları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hemgin Derik: Serikaniye bir plandı. Orada bir proje uygulanmak istendi ve bu bir provaydı. Suriye Kürdistanı, Dünya Tarım Örgütü’ne göre, Suriye’de tarım üretimi açısından en verimli bölgedir. Suriye petrolleri de bu bölge içinde bulunmaktadır. Üç ülkenin arasında bulunan üçgen bir bölge. Serekaniye de bu bölgenin en zayıf noktasıdır.

ORSAM: Bir silahlı devrim değil de barışçıl bir devrim istediğinizi söylediniz. Bu devrimin şartları nasıl olabilir, devrim nasıl silahsız bir yolla gerçekleştirilebilir?

Hemgin Derik: Bu biz Kürtlerin temel özelliğidir. Biz hep barıştan yana bir tavır sergiledik. Bu devrim beş, on yıl sürebilir. Biz bunun hesabını yaptık. 1957’de Suriye’de ilk Kürt partisi kuruldu. O günden şu ana dek Suriye’de bulunan Kürtler olarak rejime karşı bir mermi bile sıkmadık. Bu süreçte şehitlerimiz oldu, tutuklamalar yaşandı. 2004’te Kamışlı’da bir tecrübe yaşadık. Küçük şeylerde rejime karşı saldırdık, ülkemizi savunduk ve ülkemizi kurtardık. Şu anda rejime karşı gelebilecek silahlı bir gücümüz yok. Gücümüz olsa dahi bunu yapmıyoruz çünkü rejimi tanıyoruz ve şehirlerimizin yıkılacağını biliyoruz.

ORSAM: Suriye Kürt bölgelerinde insanların yaşam koşulları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Hemgin Derik: Köylerde durum biraz daha iyi ama şehirlerde yaşam koşulları çok kötü. Şehirlere elektrik verilmiyor. Elektrik olmadığı için fırınlar çalışmıyor ve insanlar ekmek bulamıyor. Su gelmiyor, belediye hizmetleri yok. İnsan zengin de olsa fırınlar çalışmadığı zaman ekmek bulamıyor. Önceden bazı yerlerden erzak geliyordu. Şu anda da geliyor fakat silahlı gruplar ya engelliyor ya da malları çalıyor. Şu anda Türkiye de bölgeyi abluka altına almış durumdadır. Tel Abayad şu anda Özgür Ordu’nun elinde. Mesela Tel Abayad halkı tüpü bitince Türk tarafına geçip ihtiyaçlarını temin edebiliyor. Bu onlar için çok normal bir şey. Fakat bizim çocuğumuzun sütü kalmasa dahi Türkiye bizim geçmemize izin vermiyor.

ORSAM: Serikaniye olayları bir plandı dediniz. Bu planın esası neydi ve bu kimin planıydı?

Hemgin Derik: Cezire bölgesi zenginliği açısından stratejik bir bölgedir. Bu bölge kimin eline geçerse istediği şeyi çıkarabilir. Bölgeyi elinde tutan verimli topraklara sahip olur ve tarım yapabilir. Aynı zamanda petrol de çıkarabilir. Yani bu bölgeyi ele geçiren Suriye’nin önemli ve değerli bir kısmını ele geçirebilir.

ORSAM: Size Suriye’de ki olaylar ne zaman azalır veya yatışır?

Hemgin Derik: Bu çok zor bir soru. Radikal İslamcılar Suriye devrimini halktan çaldılar. Suriye dosyası ABD ve Avrupa’nın elinden çıkmıştır, İran ve Rusya’nın eline geçmiştir. Bu hareketleri destekleyen güçler Katar, Fransa, ABD, Suudi Arabistan gibi güçlerdi. Radikal İslamcılar gelince Batı durdu. Papa geldi dedi ki silah değil barış gönderin demeye başladı. Batı da geri durdu tabi. Yani İslamcılar devrimi çaldılar.

ORSAM: Teşekkür ederiz.

* Bu söyleşi ORSAM Uzmanları tarafından 19 Şubat 2013 tarihinde Irak’ın Erbil şehrinde gerçekleştirilmiştir.

[status draft]

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: