KIBRIS DOSYASI /// HÜSEYİN HAKKI KAHVECİ : Karaman’ın koyunu sonra çıkar oyunu ! Kıbrıs elden gidi yor


Karaman’ın koyunu sonra çıkar oyunu! Kıbrıs elden gidiyor.

2002 yılında iktidara gelen Erdoğan ve şurekası elde ne var ne yok hepsini sattılar.Hatta Ege adalarını bile.Şimdi sıra Kıbrıs’a geldi.Satışın perde gerisi doğalgaz enerji hatları.Amaç paraaa…

Kıbrıs’ta Rumlar, verilen tavizleri yetersiz buldu. Daha çok toprak isteyen Rum yönetimi limanların açılmasını bekliyor Rum kesimi lideri defalarca görüşen KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı , toprak konusunda anlaşma sağlanamadığını söylüyor.

Rumlar, daha çok toprak ve Türkiye’nin garantörlüğünün kaldırılmasını istiyor.

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında Le Mirador Otel’de BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis arasında devam eden görüşmelerde şu ana kadar somut bir adım atılmadı.

Ancak, müzakerelerde Türk tarafının büyük ölçüde Rum isteklerine boyun eğme eğilimi de hem KKTC’nde hem Türkiye’de büyük rahatsızlıklar yaratıyor. Müzakerelerdeki gelişmeler “Kıbrıs elden gidiyor mu?” sorusunu da gündeme getiriyor.

Önce görüşmeler ve ortaya atılan iddialara bir göz atalım:

Müzakerelerin ikinci turunun başladığı gün Rum Politis gazetesi dikkat çekici bir harita yayınladı. Rum yönetimine yakınlığı ile tanınan Politis gazetesinin haberi Yunanistan’ın önde gelen gazetelerinde de geniş yer buldu.

Politis’in haberinde yer alan haritaya göre, KKTC’nin toprakları yüzde 36.2’den yüzde 28.5’e düşüyor. Kıbrıs adasının toplam yüzölçümünün 9 bin 251 kilometrekare… KKTC’nin şu anki yüzölçümü ise 3 bin 355 kilometre kare. Yeni haritaya göre KKTC’nin yüzölçümü 719 kilometrekare azalarak 2 bin 636 kilometrekareye iniyor. Buna göre KKTC, topraklarının yüzde 21.4’ünü kaybediyor.

Haritanın yansıttığı bir başka gerçeği ise KKTC’nin en stratejik bölgesi addedilen Dikkarpaz’da Federal Hükümet yönetiminde bir Rum özel bölgesinin kurulması teşkil ediyor. Yunan gazetesi To Vima’da Pazartesi günü yer alan analizde, söz konusu haritanın ‘taslak çalışma’ olduğuna işaret edilerek, nihai haritaya son şeklini Mustafa Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis’in vereceğine işaret edildi.

Türk tarafı, müzakereyi KKTC’nin payını ilk aşamada yüzde 36.2’den yüzde 32.2’ye indirerek başlattı. Haliyle Rum tarafı bunu kabul etmedi. Rum lider Anastasiadis, buna karşılık yüzde 28.2’yi işaret etti. Akabinde Akıncı yüzde 29.2’ye kadar indi. 2004 yılında referanduma sunulan Annan Planı’nda Türk tarafına bırakılan toprak parçası Kıbrıs adasının yüzde 28.7’sini kapsadığından taraflar yüzde 28.5’te mutabık kaldı. Rumlar böylece Annan Planı’ndan daha iyi bir netice almış oldu.

Müzakerelerde ele alınan bir başka mesele ise kaç Rum’un Türk tarafına döneceği konusu oluşturuyor. Türk tarafı müzakerelerde rakamı 45 binden açtı. Rum lider Anastasiadis, 90 binden daha az bir rakamı kabul etmeyeceğini seslendirdi. Müzakereler devam ederse Akıncı’nın 80 bine kadar çıkabileceği iddia ediliyor.

Mevcut haritaya göre KKTC, Kıbrıs adasının toplam sahil uzunluğunun yüzde 55’ini elinde bulunduruyor. Yeni haritada bu ‘yüzde 50:50’ eşitleniyor!

Müzakerelerde “federal özel bölgeler” ilk kez gündeme geldi.

Bu bölgelerin yönetimi, iki devletin değil federal hükümetin yetkisinde olacak. Bunlardan birini ‘Maronit Köyü Bölgesi (Kormakitis)’, diğerini ise Karpas bölgesinde 4 köyü içine alan oluşturuyor. Karpas bölgesindeki özel bölgenin denize kıyısı da olacak!

“Rumlar “Mülkiyet başvurularında ilk söz hakkı Rumların” dedi. Kıbrıs Türk halkının malını mülkünü Rum tasallutuna sokacak bu adıma Akıncı ve ekibi boyun eğdi. Ankara ses çıkarmadı. Çapraz oylama dendi. Akıncı ve ekibi Kıbrıs’ta yeni bir ulus yaratma amacına matuf bu adımı “içselleştirdi”,

Ankara “Dönüşümlü başkanlık olursa bu da olur” dedi.

Dönüşümlü başkanlık hala daha hikâye, Rum lider Nikos Anastasiades nihai kararını toprak ödünü tamamlanınca verecek. Ama her halükarda en fazla dört yıla iki yıl. Ulaşım, yerleşim, mal edinme, iş kurma özgürlükleri sınırsız uygulanacak talebinde ısrar etti.Rum tarafı. İki bölgeliliği de iki toplumluluğu da berhava edecek bu yaklaşıma bile evet denildi. Ankara yine sessiz kaldı. Kurucu devletler diyorduk, eyaletler haline getirdi.

Rum kesimi. Akıncı ekibi sessiz kaldı, kabul etti. Ankara sesini çıkartmadı. Kurucu devletler ekonomi, spor, eğitim vs alanlarında ikili anlaşmalar yapabilecekti. Rumlar merkezi hükümetin onayıyla diye ısrar etti. Onu da kabul etti Akıncı ekibi. Ankara yine sessiz kaldı.

Kuzeye 100 bin Rum yerleşecek diye ısrar etti Rum kesimi. Anlaşıldığı kadarıyla kuzeyin nüfusunun %20’si diye kabul edildi. İki kesimliliği de iki toplumluluğu da sulandıran bu duruma Ankara yine sessiz kaldı. Ne imiş efendim, Annan planında da öyle imiş. Ölmemiş miydi o plan? Hani çoktan gömülmüştü? İşlerine gelince hortladı…

Ama tüm değil, arzu edilen maddeleri. Toprak ile güvenlik beraber konuşulacak, beşli konferans tarihi belirtilmeden toprak meselesi ele alınmayacaktı. İki konuyu ayırmayı kabul etti Akıncı ekibi. Toprakta %29.2’ye kadar gerileyebileceklerini açıkladılar.

Görüşmede ilave yüzde bir falan daha verebileceklerini ima etler. Neyse ki harita koymadılar masaya… Ankara kaşını kaldırdı, bir şey demedi. Şimdi, Rumlar masaya haritayı almaya, güvenlik başlığında da Türkiye adadan tümüyle çıkışının takvimini ve 1960 sisteminin ortadan kaldırılmasının şartlarını konuşmak isterse gelebileceklerini konuşmaya oturdu. Akıncı ekibi kabul etti. Ankara sessiz.”

Kıbrıs Filistin’mi Olacak…

Kıbrıs’ı kaybediyoruz. Önce Maraş ardından tüm Kıbrıs elden gidiyor…

Son 3 yıldır özellikle Yahudi iş adamlarının paravan şirketler ve Kıbrıslı Türk avukatlar aracılığıylaa aldıkları araziler İsrailli iş adamları yine kurdukları paravan şirketler aracılığıyla KKTC Askeri Güçleri’nin bulunduğu stratejik bölgeleri istiyor.

Belgelere göre İsrail, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın bulunduğu Girne boğaz bölgesinde 2009 yılında bir arazi satın aldı. Arazinin, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na 350 metre mesafede bulunduğu ortaya çıktı.

Ayrıca İsrailli iş adamlarının Esentepe bölgesindeki limanı çevreleyen arazileri aldıkları da belirlendi.

KKTC Barolar Birliği eski Başkanı avukat Barış Mamalı ise meslektaşlarının İsrailli iş adamlarıyla olan işbirliklerini deşifre etti. Mamalı, yerli meslektaşlarının İsrailli iş adamları ile işbirliği içinde olduğunu belgeleriyle kanıtladı.

Özellikle Büyükkonuk, Bahçeli, Tatlısu, Karpaz, Dipkarpaz, Yenierenköy, Sadrazamköy ve Girne bölgelerinde arazi kalmadığı belirtiliyor.

Yerli avukatlar aracılığıyla paravan şirketler kurup arazi alan Yahudiler’in, lüks siteler inşa ettiği tespit edilmişti.

Burada dikkat çekici oyun İsrail Kıbrıs topraklarında üs kuruyor.Hemde Maraş bölgesinde

Garanti ve Güvenlik konusunu Türk tarafı kırmızı çizgi olarak görüyordu.1974 Barış Harekatından buyana yapılan görüşmelerde gündeme getirilememişti.Artık masada tartışılıyor.

Projeye göre, Ercan Havaalanıyla ilgili plan ise şöyle:

Ercan uluslararası trafiğe açılacak ve Türk askeri tarafından korunacak. Alanda BM’den de personel bulunacak.

Bir süre önce 350 milyon euroya özelleştirilen Ercan’da ihaleyi alan Türk firması Alt Yapı ABD’den bir ortak buldu.

Adı gizlenen ortakla KKTC’de yapılan görüşmede anlaşma sağlandı. KKTC’yi tanımayan ve bugüne kadar ABD şirketlerinin yatırım yapmasını engelleyen Washington ise bu kez gelişmelere sessiz kaldı.

Magosa Limanını ise Türk tarafı kullanacak. Limanda BM’den personel bulunacak. Maraş Bölgesi’nin daha önceki planlarda olduğu gibi BM gözetiminde yerleşime açılması öngörülüyor.

Bugün Kıbrıs AKP ve Erdoğan politikaları sayesinde elden gidiyor.

Bugün Kıbrıs meselesinde milli refleksten yoksun AKP ve Erdoğan iktidara geldiklerinde " Bugün eğer BM müzakerelerinde masaya konulan şartları kabul etmezsek yarın bizi işgalci ilan ederler " demişti.

Kıbrıs Rum kesiminin AB üyeliğini perde gerisinden onaylayan ve karşı çıkmayan AKP iktidarı ve Erdoğan olup Türkiye’ye ait ekonomik münhasır bölgeden Kınrıs Rum kesimi ve İsrail ortaklığıyla gaz bulunup çıkartılmasına bildiğimiz Erdoğan yine ses bombaları atmıştı.

AKP hükümeti ve Erdoğan o tarihlerde Türk Deniz Kuvvetlerini yok ederek İsrail ve Kıbrıs Rum kesimi için hatta Yunanistan ve Rusya için sorun teşkil etmeyecek şekilde derdest etmekle meşguldu.

Bu arada Erdoğan ANNAN planının kabulü için bizzat Denktaş ‘ ı defalarca tehdit etti.Tüm müptezel tayfasını Kıbrıs referandumunda ANNAN planını desteklemek için gönderdi ama …

Türk milletinin MİLLİ olmadığı yerde RUM milleti milli oldu.

İşte bugün yine sinsice saman altından su yürüten Erdoğan ve ekibi Kıbrıs için sessizliğini bozmuyor.

Onlar için geçerli olan .Kıbrıs açıklarından çıkartılacak olan Doğalgaz üzerinden kazanacak oldukları komisyonları.

Bu arada başka bir iddia ise Bilal Erdoğan’ın Kıbrıs’ta bayağı yüklü miktarda toprak aldığıdır.

Acabalarını sorgulamıyorum.

Kıbrıs Türkleri ve KKTC vatandaşlarının zerre şeref ve haysiyetleri varsa bunu nasıl atlatacaklarını bilirler.

Yönetenlerin milli olmadığına emin olun .Cumhurbaşkanlığı makamında oturan Mustafa Akıncı’nın damadı RUM ! Daha ne diyeyim.Türk milleti !

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: