IRAK DOSYASI : KYB Organizasyon Bürosu Üyesi Raman Mecid Faki ile Söyleşi


Raman Mecid Faki: “Türkiye ileride Kürt sorununu çözecek ve Kürdistan’la olan ilişkilerini daha da üst seviyeye çıkaracaktır.”

KYB Organizasyon Bürosu Üyesi Raman Mecid ile Türkiye’nin Irak ve Bölgesel Kürt Yönetimi politikalarını, KYB ve KDP ile ilişkilerini konuştuk.

ORSAM: Celal Talabani’nin rahatsızlanması, hem Irak’taki hem de Irak Kürt Bölgesel Yönetimindeki siyaseti ciddi şekilde etkiledi. Celal Talabani’nin rahatsızlanmasının Irak ve Kürt Bölgesel Yönetimi siyasetine etkisi nedir?

Raman Mecid Faki: Celal Talabani’nin en önemli özelliklerinden biri iki düşman tarafı aynı sofrada buluşturabilmesiydi. Bu tüm Irak için geçerliydi. İki düşman tarafı bir sofraya oturttuğunuz zaman arada bir yumuşaklık oluşur, bir uzlaşma ortamı doğar. İşte o bu ortamı hazırlardı. Hastalığının Irak siyasetini kötü yönde etkilediği açıktır. Gördüğümüz gibi, yokluğunda Şiiler ve Sünniler arasındaki çatışma üst boyutlara ulaşmıştır.

ORSAM: KYB’nin Türkiye ziyaretinden önceki izlenimlerinizle ziyaret ettikten sonraki izlenimleriniz nasıldır? Olumlu yönde bir değişim var mı?

Raman Mecid Faki: Kosrat Resul Türkiye’ye daha önce de gitmişti. Fakat bu kez -Talabani’nin yokluğunda- heyet başkanı olarak ziyaret etti. Talabani’nin Türkiye ile olan farklı diyalogunu zaten biliyorsunuz. Bu ziyaret farklı bir olay. Yakında düzenlenecek kongrede, KYB’ye başkan adayı olacak ve seçilebilir. O zaman Türkiye dosyaları bende olacak. Bölgesel yönetimde Talabani ile Mesut Barzani’nin haricinde, diğer kesimlerinde görüşleri önemli.

ORSAM: KYB’nin yönetim kurulu seçimleri ne zaman?

Raman Mecid Faki: Parti kongresi 6 ay sonra gerçekleşecek. Ama umulmadık bir durumda da bir sene içerisinde de tekrar yapılabiliyor.

ORSAM: Genel görüş, Türkiye’nin KDP ile daha iyi ilişkiler kurduğu yönünde. Peki, Türkiye’nin KYB ile ilişkilileri neden kötü ve geliştirilmesi için neler yapılmalı? Araştırmacılar olarak bölgedeki dengenin çok önemli olduğunu düşünüyoruz ve bu dengenin ana unsurlarından bir tanesi KYB. Ancak bir türlü KYB ve Türkiye ilişkileri istenen seviyeye gelmiyor. Sizce bunun nedeni nedir?

Raman Mecid Faki: İki partiyi Türkiye ile ilişkileri açısından karşılaştırırsak; KDP’nin iktidarda olması Türkiye ile iyi ilişkiler kurabilmesi açısından en büyük etken. KDP hep Kürtlerin yöneticileri olarak görüldü. Bunun yanında, geçmişte Türkiye ile yapılmış birçok petrol anlaşması var. Bu anlaşmalar Neçirvan Barzani zamanında yapıldı. KDP ile KYB arasındaki iç çatışmalar zamanında sınırda olan bazı bölgeler KDP’nin yönetiminde kalmıştı. Bu da bir etken olabilir. KYB mensubu olarak benim görüşüm, KYB daha milliyetçi bir ideolojiye sahiptir. Bu durum Türkiye ile olan ilişkilerimizi zora sokmaktadır. Bunun yanında Barzani’nin, büyük bir Kürdistan’ın kurulması ve bu devletin başkanı olması yönünde gibi bir rüyası yok. Suriyeli Kürtlerle ilişkiler, Türkiye Kürtleriyle olan ilişkiler ve diğer bölgelerdeki Kürtlerle olan ilişkilerdeki amaç sadece “Biz sizin başınızdayız. Size başkanlık yapacağız” demek değil. Amaç bu bölgelerde olan Kürt meselelerinin çözülmesidir.

ORSAM: Peki, KYB için Türkiye ne anlam ifade etmektedir?

Raman Mecid Faki: Türkiye her şeyden önce bizim komşumuzdur. Komşumuzla olan sıkıntıları konuşma yoluyla çözmek istiyoruz. Türkiye Ortadoğu’da çok önemli bir güçtür. Türkiye hayal ettiği o büyük projeyi Kürt sorununu çözmeden yapamaz.

ORSAM: Size göre Türkiye’nin projesi nedir?

Raman Mecid Faki: Türkiye Tunus, Yemen, İran’da her iki tarafta rol oynamak istiyor. Bir taraftan Avrupa Birliği’ne üye olmak istiyor, bir taraftan da Arap coğrafyasında etkili olmaya çalışıyor. Yani Türkiye iki başlı oynamak istiyor. Bir taraftan da İslam çatısı altında siyaset yapmak istiyor. Şu anda biliyorsunuz ki Türkiye’de 20 milyon’a yakın Kürt var. Türkiye şunu da biliyor. Yan tarafında komşu olarak Bölgesel Kürt Yönetimi var. Yeni bir Kürdistan var. Türkiye ile Kürdistan arasında olan ekonomik ilişkiler şu anda çok iyi. Türkiye bunu Kürt sorununun çözümüne kurban vermez. Şu an akıllı bir politika izleyen ve ileriyi düşünerek hareket eden bir Türkiye görüyoruz. Bu Türkiye ileride Kürt sorununu çözecek ve Kürdistan’la olan ilişkilerini daha da üst seviyeye çıkaracaktır. Olaya ekonomik açıdan bakalım. Türkiye bu bölgelerle ilişkilerini üst seviyeye taşıdığı zaman, Türkiye’nin yıllık geliri yükselir. Bu da Türkiye için çok önemli bir adımdır. Şu an Nabucco Boru Hattı yapılıyor.

Bu gaz projesi Türkiye’yi ekonomik olarak daha da kalkındıracaktır. Diğer taraftan Türkiye’nin körfeze açılması için Kürdistan’ı bir köprü olarak düşünebilirsiniz. Erdoğan’ın bu bölgeyle yapmış olduğu üst düzey siyaset Türkiye’de yaşayan halkın da ekonomik olarak kalkınmasını sağlar. Mesela vatandaş yılda bir kere tatil yapıyorsa cebine para girdiği zaman iki üç kere yapar. Bu bölgelerle nasıl bir ilişki içinde olunması gerekiyor? Düşman olarak mı yoksa dost olarak mı devam edilmeli? Hangisi daha iyidir? Recep Tayyip Erdoğan akıllı adamdır. Kandil’e yaptığı bu kadar masraf mı yoksa işte “Gelin kardeşim ben size hakkınızı vereceğim” demek mi? İki noktadan bahsettim. İlki Kandil masrafları. Bölgede düşmanlık devam ettikçe bu CHP ve MHP susar. Bu olaylar onların işine geliyor. Dünyada olan bütün partiler hep iktidara gelme çabasındadır. İktidara gelen partilerin de bizim için komünist olması ya da İslami ideolojiden olması önemli değildir. Biz ideolojilere bakmıyoruz.

ORSAM: Öyle bir perspektif sundunuz ki sadece Türkiye’nin Bölgesel Kürt Yönetimi ihtiyacı var, Bölgesel Kürt Yönetimi’nin Türkiye’ye hiç ihtiyacı yok gibi.

Raman Mecid Faki: Ben sadece komşu olarak dostane ilişkilerin daha iyiye gitmesi için Türkiye’nin bana nasıl davranması gerektiğini söylüyorum.

ORSAM: Biz de ilişkilerin iyi gitmesini istiyoruz. O yüzden içerden biri olarak neler yapıldığını söyleyebilir misiniz? İlişkilerin daha da ileriye gitmesi için neler yapılabilir?

Raman Mecid Faki: Biz beklemedik. Çeşitli kanallar yoluyla da Türkiye’yle olan ilişkilerimiz devam ediyordu. Biz bununla ilgilenmiyoruz. İlişkileri kurmakta bizim standartlarımız vardır. Bu iki standardı bir araya getirmek için devamlı toplantılar gerçekleştirildi. Biz Türkiye’yle ya da diğer bölgelerle olan ilişkilerimizi diğer partilerle karşılaştırmak istemiyoruz.

ORSAM: Son olarak Türkiye kamuoyuna ve halkına mesajlarınız nedir?

Raman Mecid Faki: İktidara gelen bütün partiler her zaman Kürtleri küçümsediler. Türkiye çok misafirperver bir ülke ama iktidar Kürtleri hep küçümsüyor. Ayrıca Türkiye’de verilen eğitimde de Kürtler hep küçümseniyor. Bunun böyle devam etmemesi için halkın bilinçlendirilmesi lazım. Her iki tarafında bazı konularda ödün vermesi lazım. Türkiye kendi iradesinde ve çapında, “Ben bu bölgeye nasıl hizmet edebilirim?” demeli. Biz ise kendi çapımızda nasıl hizmet edebiliriz demeliyiz. Bugün globalleşen dünyaya baktığımızda sınırların kalmadığını göreceğiz. Günümüzde ulus ve millet tanımları üzerine sıkıntı yaşanıyor. Bunlar aşılması gereken konulardır. Türkiye, Kürt halkının hakkını elinde bulunduruyor. O hakkı vermelidir. Fransa ve İtalya gibi iki iyi komşu olabiliriz. Eğer biz iyi komşu olarsak hem Ortadoğu’nun hem de Batı’nın gücü ortaya çıkar. Ne siz bizi kovabilirsiniz ne de biz sizi kovabiliriz.

ORSAM: Teşekkür ederiz.

* Bu söyleşi ORSAM Uzmanları tarafından 20 Şubat 2013 tarihinde Irak’ın Erbil şehrinde gerçekleştirilmiştir.

[status draft]

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: