İSTİHBARAT DOSYASI : EKONOMİK İSTİHBARAT NEDİR ????


Ekonomik istihbarat
Ekonomik istihbarat ekonomik aktörlere geliştirmeleri açısından yararlı bilginin toplanmasının koordinesi, işlenmesi ve yayımı etkinliklerinin bütünüdür. Buna etkileme ve tanınmışlık etkinliklerini ve bilginin korunmasına dair çalışmaları ilave edebiliriz. Ekonomik ve/ veya sınai casusluktan ayrılır, zira açık olarak gelişir ve sadece beyaz veya gri bilgileri yasal hatta etik araçlarla kullanır. Sonuçta, sektördeki bir çok profesyonel onu bir etik ve meslek ahlakı esprisinde kabul ederler. Bazı AB ülkelerinde oluşturulan sendikalar üyelerine bir mesleki Şart’a uyma zorunluluğu getirmiştir. Ekonomik istihbarat diğer “İstihbarat alanları” tarafından (Mesela diğer ekonomik aktörlerin ortak performansı için bilginin karşılıklı paylaşımını düzenleyen “sosyal istihbarat”) tamamlanmalıdır. Ekonomik istihbarat kavramı İngilizceden “Rekabetçi istihbarat” kavramının tercümesinden Fransızcaya girmiştir. Alanın uzmanları ekonomik istihbaratı üç kanatlı olarak özetlemektedirler: Gözleme (Uygun stratejik bilgiyi alma), bilginin korunması (Hassas bilgilerin bilinmesine açık olmama) ve etkileme (Stratejisini destekleyen bir bilgiyi, davranış normlarını ve yorumunu yaymak).

Ekonomik istihbarat bir kuruluş içinde kalıcı bir değer yaratmak için stratejik bilginin elde tutulması ve işletilmesine dayalı bir yönetişim biçimidir. Gözleme/ önceleme, risklerin kontrol altında tutulması (Ekonomik güvenlik) ve çevre üzerinde proaktif faaliyete (Etkileme) yaklaşır.

Ekonomik İstihbaratın Tarihi Gelişimi

Ekonomik istihbarat olgusu 1990lı yıllarda tartışılmaya başlanmıştır. Halen bütün yönleriyle kavranabilmiş değildir. II. Dünya Savaşı sonrasında devletlerarası rekabette batılı ülkeler ve Japonya gibi bazı Doğu ülkeleri tarafından yoğun uygulanmaya başlanan ekonomik istihbaratın doğuşu çok daha öncelere dayanmaktadır. Ancak temelli ve kapsamlı bir istihbarat yöntemi olarak uygulanması ve geliştirilmesi, 1980’li yıllarda ABD istihbarat örgütlerinin ekonomi alanına yönelmesiyle başlamıştır. 1990’li yıllarda ise, birçok Batılı ülke yetkilisi ve kurumlarınca ciddi olarak üzerinde durulmaya başlanmış ve medya kanallarıyla tüm dünya ülkeleri gündeminde konuşulmaya başlanmıştır.

İlgili kavramlar

En başta gelen ilişkili kavram bilgi yönetimidir. Zaten Alwin Tofler’in Üçüncü Dalga uygarlığında “Bilginin belirleyici rolü” açıktır. “Fikri Telif hakları” kavramının bu derece öne çıkması teknolojik gelişmelerin doğal sonucudur. Kesin olmayan tanımı ise “İşletmenin bilgi birikimini parasal kara çevirmek, işletme tarafından kullanılan ve üretilen bir kısım bilgileri, bir zenginlikler bütünü olarak görmek ve sermayeyi arttıracak şekilde bu bilgilerden çıkar sağlamaktır.”

Şirketlerin bilgileri Salt bilgiler ve Bilgi uygulama becerileri olmak üzere ikiye ayrılmaktadırlar. İkinci kısımda Mesleki sırlar gibi bazıları açıklanamaz bilgiler de bulunmaktadır.

Ekonomik İstihbarat

Ekonomik istihbaratın tek bir tanımı bulunmamaktadır. Tanımların hepsine yer vermek sıkıcı olabilir. Ancak genel olarak ekonomik istihbarat büyük bilgi kümelerinin veya bilgiyi uygulama becerilerinin derlenmesini, işletimini, artı değer kazandırılarak işletme içinde ve dışında yayımlanmasını, vb. içermektedir.

Uygulamada ekonomik yapılar tarafından güvenlik alanındaki yeni sorumluluklarının bilincine varılması denilebilir. Şirketlerin maddi olmayan varlıklarının korunması, bu korumayı sağlayacak özgün yasal araçların güçlendirilmesini içerir.

“Ekonomik istihbarat, ekonomik aktörlerin kullandığı işletim ve bilgi açısından; araştırma, işletim ve yayım etkinliklerinin koordine edilmiş bütünüdür.” Ekonomik istihbarat kavramı, dokümantasyon, gözetim (bilimsel, teknolojik, rekabete ilişkin, finansal, yasal, vb.) rekabetçi mirasın korunması, nüfuz etme tedbirleriyle belirlenmiş çok sayıda etkinliğin uygulanmasını kapsar.

Çok genel olarak son aşamada “Sınaî Mülkiyet Haklarını” koruma ön plana çıkmaktadır. Günümüzde ekonomik istihbarat kavramı işletme güvenliğinin sağlanması gibi kapsamlı kavramsal çerçeveye erişmiş bulunmaktadır.

Biz tanıtım düzeyinde yalın cümlelerle ifade edersek aşağıdaki konularda global ve teknik yaklaşımlar üretmekteyiz:

· Şirket retoriği oluşturmak ve kurgusal şemayı saha realitesine uygulamak

· Şirket sahipleri ve çalışanlarında fikri mülkiyet hakları veya sınaî mülkiyet hakları nosyonunu geliştirmek ve kurumsallaştırma pratiklerini uygulatmak

· Şirketlerin kurumsal kalite ve düzey değerlendirmeleri yapmak, tespitleri paylaşmak ve önerilerde bulunmak
Önerilerin şirket sahipleri veya yetkili kurullarınca müzakereler sonucu kabul edilmesi halinde işle eş zamanlı eğitimleri gerçekleştirmek ve şirket sahasına uyumlu çözümleri paylaşmak

· Şirket tasavvurunu, iş tanımlarını, tespitleri, değerlendirmeleri, işle eş zamanlı eğitim sonuçlarını ve şirket sahasına uygun çözümleri yazılı hale getirmek ve şirket fikri mülkiyet hakları kapsamında kataloglara dönüştürmek

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: