JAPONYA DOSYASI : Değişen Japonya’nın Güvenliğine Bir Bakış


Değişen Japonya’nın Güvenliğine Bir Bakış

Ömer Çay*

Yaklaşık yarım asırlık pro-Amerikan Liberal Demokrat Parti iktidarının ardından Japonya, bu yıl Japon Demokrat Partisi’nin iktidara gelmesi ile Asyalı kimliğini ve Asya’daki geçmişini yeniden keşfetme çabası içine girme yönünde ipuçları veriyor. Bu büyük değişiklik hiç şüphesiz ülkenin savunma-güvenlik politikalarına da yansıyacaktır. Japonya’nın ABD koruması altında geçirdiği 50 yıldan daha fazla süre boyunca Japon siyasetinde (bir bakıma dikte ettirilen) Japon-Amerikan ortak savunma ve güvenlik politikaları çerçevesinde görülen politikalar, yeni Japon hükümeti tarafından daha sorgulanabilir hale gelecektir.

Japonya topraklarında özellikle Okinawa’daki Amerikan askeri varlığının amacı, Japonya’nın güvenliğinin ve bölgedeki genel stabilizasyonun sağlanmasıdır. Ne var ki, ABD askeri varlığına karşı ciddi bir lokal direnç bulunamkatadır ve Amerikan askeri üs bölgeleri, Japonya’daki anti-Amerikan duygulara kaynaklık etmektedir. ABD’nin Japonya’daki askeri mevcudiyeti, Japonya’nın adalar/kayalıklar problemi yaşadığı ve bölgede kendisine siyasi rakip olarak gördüğü Çin’e karşı önemli bir denge unsuru sağlamaktadır. Ayrıca nükleer silah sahibi Kuzey Kore’nin varlığı da, özellikle balistik füze savunma sistemleri ve AEGIS hava savunma destroyerleri konusunda Japonya’yı ABD ile iş birliği yapmaya zorlamaktadır.

Japonya güçlü sanayisi hasebiyle büyük miktarda enerji ve hammadde ihtiyacı duymaktadır. Enerjisinin %65’ini Ortadoğu’dan sağlamakta; çoğu hammadde olmak üzere 700 milyon ton materyal ithal etmekte ve 70 milyon ton materyal ihraç etmektedir. Bu alışverişin neredeyse tamamı deniz yoluyla gerçekleşmektedir. Bu deniz yollarının kontrolü büyük ölçüde ABD kontrolü altında bulunmakta; Japonya ise bu deniz yollarının güvenliği konusunda kendi üzerine düşeni yaparak donanmasını sürekli güçlü tutmaya çalışmaktadır. Ancak geleneksel olarak Japon savunma bütçesinin Japon GSMH’sinin %1’inin altında kalması, savunma ihracatının ve ortaklıklarının çok kısıtlı olması; ayrıca Japonya’nın süregelen askeri ihracat yasağı Japonya’nın savunma sistemleri geliştirmesinde zorluklara yol açmaktadır. Bu da Japonya’nın tümüyle bağımsız bir askeri güç olmasını engellemektedir.

Ekonomisi dış ticarete bağımlı Japonya gibi ülkeler için savaş ve gerginliklere tahammül düzeyi düşüktür. Bu yüzden Japonya eski imparatorluk günlerinin aksine oldukça pasif bir yarım asır geçirdi. Ancak bu durum Çin’in güçlenerek ASEAN ülkeleri üzerinde hegomonya kurmak istemesi halinde ve bilhassa da ABD’nin güç kaybettiği bir ortamda değişebilir. Japonya ABD protektorası yerine kendi savunma sistemlerini daha hırslı olarak üretmek isteyebilir. Hiroşima ve Nagazaki facialarından sonra nükleer silahlara soğuk bakan Japonya, bu ihtimallerin gerçekleşmesi durumunda nükleer silahlara karşısındaki soğuk tavrını değiştirebilir ve nükleer silah edinme arayışına girebilir.

Öte yandan ABD ile yoğun askeri ve politik işbirliğinin Japonya’ya Güneydoğu Asya’daki maaliyeti hızla artmaktadır. Asyalı toplumlar Japonların Asyalı kimliklerinden uzaklaştığını düşünmekte, bu durum ekonomik-politik nüfuzun Çin’e geçişini kolaylaştırmaktadır. Bu yüzden Japon hükümeti, Japonya’nın Asyalı kimliğini öne çıkararak; güç kaybeden doların yerine yen’i ön plana çıkarma ve böylece bölgedeki etkinliğini artırma yoluna gidebilir. Bu durum Japonya’nın ABD ile ilişkilerinde bir kopuş olarak değil, bir restorasyon olarak değerlendirilebilir. ABD halen Japonya için iyi bir pazar ve ortaktır ve en önemlisi de Japonya’nın güvenliği halen ABD’ye bağımlıdır.

*Ömer Çay Ekopolitik araştırmacısı olup savunma ve güvenlik temelli çalışmalarını sürdürmektedir.

omercay84

Reklamlar

Etiketlendi:

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: