ÇİN DOSYASI /// Su Üzerinde Bir Kasaba : Xitang


KAYNAK : http://www.cinhh.com/su-uzerinde-bir-kasaba-xitang/

Su Üzerinde Bir Kasaba: Xitang

Yazar: Oktay Arslan

Çin’deki şimdiki rotamız; Xitang Kasabası. Burası Çin’in Zhejiang Eyaletine bağlı, otantikliğini ve tarihi dokusunu korumayı başarmış, küçük ve şirin bir kasabadır.

Xitang Kasabası’nın tarihinin milattan önceye dayandığı arkeolojik kazılar ile tespit edilmiştir. Ayrıca bu kasaba geçmişte; Ming ve Qing hanedanlıkları tarafından yönetilmiştir. Bu şirin kasabada gezerken otantikliği bozulmayan tarihi yapılar sayesinde, kendinizi sanki geçmişe doğru derin bir yolculuğa çıkmış gibi hissediyorsunuz.

Çin’in Venedik’i Xitang

Kasabadaki evler kanallar etrafına kurulmuş ve ulaşım bu kanallar üzerindeki kayıklarla sağlanmakta. Kanalların her iki yakasında Çin mimarisini gözler önüne seren iki katlı yapılar bulunmaktadır. 1990’a dek diğer şehirler ile bu kanallar üzerinden ulaşım sağlanmaktaymış. Xitang Kasabası bu kanallar sayesinde geçmişte Çin’in önemli ticaret merkezleri arasına girmiş. Şimdi ise bu kanallar, tarihi yapısından dolayı yerli ve yabancı birçok ziyaretçinin uğrak yeri haline gelmiş. Eğer kanal boyu tekne turu yapmak isterseniz, 30 dakikalık bir tekne turu yaklaşık 50 Türk Lirası’dır. Bu tekne turuna özellikle gece vakti çıkmanızı tavsiye ederim; çünkü kanalın etrafında demirlenmiş teknelerin dilek balonlarının ve kanal etrafındaki ışıklandırmaların yansımaları, hava karardıktan sonra nehrin üzerinde muazzam bir görsel şölen sunmakta. Xitang’da hayat bu kanallar üzerinde kurulu olduğu için burayı Çin’in Venedik’i olarak adlandırıyorlar.

Geçmişe gizemli yolculuğun adresi: Xitang

Bunun yanında kasabada kanalları birbirine bağlayan birçok tarihi kemer köprü bulunmakta. Xitang Kasabası’nda Ming ve Qing hanedanlıklarından kalma tarihi binaları gezerken geçmişin gizemli labirentlerine ufak dokunuşlar yapmış oluyoruz. İşletmeciler buradaki tarihi evlerin çoğunu butik dükkânlar olarak ziyaretçilerin hizmetine sunmuşlar.

Çin siyasi tarihi açısından da Xitang Kasabası çok büyük bir öneme sahiptir. Mao Zedung Çin Komünist Partisi’nin ilk kuruluş görüşmelerini bu kasabada yapmıştır. Kasabada bunun yanında Ming ve Qing hanedanlıklarının zamanından kalma birçok Budist tapınak mevcuttur. Bunlardan en ünlüsü Yedi Ustalar Tapınağı’dır. Özellikle bu tapınağa Çin’in yeni yıl tatilinde ülkenin her yerinden Budistler akın etmektedir. Kanalların etrafında birçok insanı, mum yakıp dua ederken görebilirsiniz. Ne için dua ediyorlar acaba bu insanlar diye sorarsınız kendinize. Cevap dünyanın her yerinde hemen hemen aynıdır. Yüreklerinden ne geçiyorsa: çoçuklarının sınavları için, sağlıklı bir gelecek için, zengin iş imkânları için…

Kuşaktan kuşağa iletilen alışkanlıklar

Nehrin kıyısında evi bulunan insanlar çamaşır, bulaşık gibi günlük temizlik işlerini bu nehrin suyunda yapıyorlar. Çin’in diğer büyük şehirleri ile karşılaştırıldığında insanların geleneklerine ve günlük hayatın sadeliğine fazlasıyla bağımlı oldukları görünüyor bu kasabada. Halk günlük eşyalarını ve iç çamaşırlarını evlerinin hemen önündeki duvarlara sererek kurutmakta. Modern hayat buraya çok etki yapmamış. Aslına bakıldığında tüketim toplumunun ve kapitalizmin hayatımıza soktuğu alışkanlıklardan uzak, küçük bir komün yaşam pratiği görüyoruz baktığımız her köşede.

Çin’in çoğu yerinde gördüğümüz gibi bu kasabada da kadınları hayatın her alanında çalışırken görmek mümkün. Taksi şoförlerinden tutun, temizlik görevlilerine; lokantalardan otellere kadar hemen her yerde çalışanların çoğunluğu kadınlardan oluşuyor. Kadınlar burada hayatın her yerindeler. Hatta otobüsden indiğim yerde müşteri bekleyen motosiklet-taksili bir teyze 10 Yuan karşılığında beni otelime götürmüştü.

Kadınların sosyal yaşamın bu kadar içine girmiş oluşunu Türkiye’de maalesef pek göremeyiz; burada ise çoğunluk tarafından kanıksanmış, normal bir durum bu. Umarım ülkemizde de kadının toplum nazarındaki değeri artar, kadınlar cinsel birer obje ya da sadece anne olabildiği için değer verilen ikinci sınıf vatandaş statüsünden kurtulup; üretimde, yönetimde ve yaşamın tüm diğer sahalarında söz sahibi olurlar.

Xitang’ın insanları yerli ve yabancı turistlere karşı gerçekten çok güleryüzlü bir yaklaşım içindeler. Eğer Xitang’ı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız hafta içi bir günü tercih edin derim. Özellikle hafta sonları ve ulusal bayramlarda kasabada adım atılacak yer bulunmuyor. Çin hükümeti gerçekten de tarihi ve kültürel değerlerini kullanarak yerli ve yabancı turistleri çekmeyi çok iyi biliyor. Kültür devrimi ile birlikte başta ekonomi ve toplumsal yaşam olmak üzere pek çok alanda dışa açılan Çin’in, kısa sürede çok büyük yol almış olduğunu görüyoruz.

2005 yılında Tom Cruise’un ‘Görevimiz Tehlike 3’ filminin bir kısmı Xitang’da çekilmiş. Film çekimleri sırasında kasaba ziyarete kapatılmış. Bunun karşılığında halka 12 milyon dolar para vermişler. Filmden sonra kasaba, Çin’in değişik eyaletlerinden ziyaretçilerin uğrak yeri olmuş.

Xitang’da ne yenir, ne içilir?

Gelelim Xitang’a gelince ne yenir, ne içilir sorusuna. Klasik Çin’in küçük şehirlerinde olduğu gibi burada da sokak yemekleri çok yaygın, Çinlilerin evlerindeki mutfakların çok ufak olduklarını gördükten sonra neden genelde dışarıda yemek yediklerini anlıyoruz. Görünüşte yiyecekler Türk damak tadına uyumsuz görünse de genel olarak lezzetlidirler. Özellikle Xitang’ın en meşhur yiyecekleri arasında sayılan pirinçten yapılmış üzümlü kekin tadı çok güzeldir. Gözüme takılan diğer yemeklerden bir tanesi de lotus yaprağına sarılıp buharda pişirilen domuz etiydi. Tabii bunu yiyip yememek sizin kişisel tercihinize bağlı. Çin yemekleri dışarıdan bakıldığı gibi börtü böcekten ya da kurbağadan ibaret değil. Birçok yemek çeşidi var burada. Ayrıca Xitang’a gelip de buranın en ünlü içkisi olan sarı pirinç şarabını tatmadan gitmek olmaz.

Eğer Şanghay’a yolunuz düşerse ve birkaç günlük de tatiliniz varsa, hızlı trenle 25 dakika mesafedeki Xitang kasabasını mutlaka görün derim.

Çin’den Selamlar

Gezice Kalın…

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: