TEKNİK TAKİP DOSYASI : NSA’in dünyayı dinlediği kablolar ortaya çıktı


ABD hükümeti, okyanus tabanına yerleştirilen ve ABD’deki sunucuları dünyanın geri kalanına bağlayan internet kablolarından gönderilen verileri takip ediyor…

‘Geniş çaplı gözetleme’ tabiri akla genellikle dinleme cihazlarını, güvenlik kameralarını ya da istihbarat servislerinin, kişisin sosyal medya hesaplarını incelemesini getiriyor. Ancak çok az kişi durup bu durumun fiziksel yönlerini düşünüyor. ABD hükümeti, okyanus tabanına yerleştirilen ve ABD’deki sunucuları dünyanın geri kalanına bağlayan internet kablolarından gönderilen verileri takip ediyor.

dunyahalleri.com’un haberine göre sanatçı Trevor Paglen, bu kablolardan bazılarını fotoğraflayarak verilerinizin ne kadar korunmasız olduğunun görsel bir hatırlatıcısı olarak sergiledi. Paglen “Altyapıya baktığınızda dünya üzerindeki sanal verilerin yüzde 99’unun okyanus tabanındaki kablolardan geçtiğini görmek mümkün. Bu kablolar, tüm dünyayı gözetim altında tutmak isteyen birisi için oldukça cazip bir hedef teşkil ediyor” diyor.

YOLCULUK FİLM SETİNDE BAŞLADI

Güvenlik ve gözetleme Paglen’i oldukça etkiliyor. Sanatçı 10 yıl boyunca CIA’in ‘kara bölge’ (black site) olarak bilinen gizli hapishanelerinden casus uydulara kadar tüm gözetleme ve güvenlik araçlarını fotoğrafladı. Laura Poitras’ın yönettiği, Edward Snowden‘ın NSA belgelerini sızdırmasını anlatan Citizenfour adlı filmde görüntü yönetmeni olarak rol alan Paglen, internet altyapısını inceleme fikrini bu filmin çekimleri sırasında aktivist Bill Binney‘den aldı.

Snowden’ın açıkladığı pek çok bilginin arasında NSA ve diğer istihbarat teşkilatlarının, denizaltı kablolarını dinlediği bilgisi de yer alıyordu. Paglen 2 yıl boyunca sızdırılan verileri inceledi ve bu bilgileri telekomünikasyon belgeleri, denizcilik çizelgeleri ve topografik haritalarla karşılaştırdı. Ayrıca FCC (Ulusal İletişim Komisyonu) dosyaları ve NSA’in belgeleri ile eşleşen bilgiler barındıran diğer düzenleme belgelerini de inceledi. Bir çıkarım yapmak için biraz dedektif gibi çalışmak gerekti çünkü istihbarat ajansı genellikle şifreli kelimeler kullanıyordu.

TÜPLE DALMAYI ÖĞRENDİ

Bu kabloların hangi noktalardan kıyıya çıktığına dair bir fikir sahibi olduğunda Paglen bunları fotoğraflamak için yanıp tutuşuyordu. Bu da tüple dalması gerektiği anlamına geliyordu. 2015 ilkbaharında Berlin’de dalış dersleri alan Paglen daha sonra Florida’ya bir sertifika kursuna gitti. Sertifikasını almasının hemen ardından Miami plajının açıklarında bir dalış gerçekleştirdi. Sadece birkaç dakika içinde kabloların yerini tespit etti. Kablolar tam olarak araştırmaları sonucu olması gerektiğini düşündüğü yerdeydi.

Paglen; Florida, Hawaii ve Guam açıklarında 10 adet kabloyu fotoğraflamak için 30’dan fazla dalış gerçekleştirdi. Bu dalışlarda, kabloların kıyıya çıktığı noktaları geniş format fotoğraflarla belgeledi. Paglen ayrıca haritaların ve bu kabloların NSA tarafından gözetlendiğine dair belgelerin kolajlarını hazırladı. Böylece devletin vatandaşları nasıl gözetlediğine dair bir çoklu ortam deneyimi sunmuş oldu. Paglen “Dünyayı çoğunlukla görseller aracılığıyla anlıyoruz. Bence iyi sanat eserleri, bu şekilde size içinde bulunduğunuz tarihi anı nasıl görebileceğinizi öğretirler” şeklinde konuştu.

Kuzey Pasifik Okyanusu’nda NSA tarafından dinlenen kablolar

Miami, Florida’da NSA tarafından dinlenen kabloların karaya çıkış noktası

NSA tarafından dinlenen fiberoptik kabloların Miami, Florida’da karaya çıktığı noktaları gösteren belge

Güney Amerika (SAM I) – NSA ve GCHQ tarafından dinlenen Atlantik Okyanusu tabanındaki kablo

Orta Atlantik Geçidi – NSA ve GCHQ tarafından dinlenen Atlantik Okyanusu tabanındaki kablo

Tumon Körfezi, Guam

NSA tarafından dinlenen fiberoptik kabloların Fransa, Marsilya’da karaya çıktığı noktaları gösteren belge

Fransa, Marsilya’da kabloların karaya çıkış noktası

Colombus III – NSA ve GCHQ tarafından dinlenen Atlantik Okyanusu tabanındaki kablo

Americas II – NSA ve GCHQ tarafından dinlenen Atlantik Okyanusu tabanındaki kablo

Japonya ABD kablo sistemi – NSA ve GCHQ tarafından dinlenen Pasifik Okyanusu tabanındaki kablo

Maya-1 – NSA ve GCHQ tarafından dinlenen Atlantik Okyanusu tabanındaki kablo

Odatv.com

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: