TARİH /// İkinci Dünya Savaşının Şifre Makinesi : Enigma


KAYNAK : http://www.tarihkomplo.com/2016/11/ikinci-dunya-savasnn-sifre-makinesi.html

İkinci Dünya Savaşı denince akla gelen şifre makinesidir Enigma. 2. Dünya Dünya Savaşı boyunca Nazi Almanyası‘nın istihbarat ve gizli yazışma için şifreleme amacıyla kullanılan Enigma şifre makinası, dünya savaş tarihine geçmiş önemli bir cihaz olmuştur.

Rotor Makina olan Enigma, Elektromekanik bir cihazıdır. Bu cihazın amacı Mors alfabesi şeklinde kodlanan mesajların alıcıya gönderilmesi ve alıcının bu kodları çözmesidir. Bu şekilde güvenli bir şekilde yazışma yapılması ve istihbarat haberlerinin iletilmesi amacıyla kullanılmıştır.

1920 lerde ortaya çıkan Enigma, daha sonradan 1932 yılında Alman ordusunun üretim haklarını almasıyla Nazi Almanyası’nın Silahlı Kuvvetleri’nde tam anlamıyla yazışmalar için kullanılmaya başlanmıştır. En ünlü Enigma makinesi Wehrmact Enigma makinesidir.

Enigma, yazışmaları Kripto halinde güvenli bir şekilde kodluyor, kırılması güç bir sistem ile alıcıya güvenli bir şekilde ulaştırıyordu. Enigma, bilgiler için 150 bin trilyon kombinasyon üretebilmektedir. Ayrıca Enigma bu bilgileri iletişim için kullanılmadan önce 13 defa değiştiriyor, bu şifrelenmiş kod dönüştürüldüğünde 13 farklı Metin ortaya çıkıyordu.

Enigma kodunu müttefik kuvvetler çözmek için oldukça yoğun çalışmalar sergilemiş, İngiltere’de Bletchley Park‘ta Birleşik Krallık’a bağlı şifre Okulu sayesinde Enigmayı çözmek mümkün olmuştur. Buradaki ünlü müttefik bilim adamları, matematikçiler sayesinde Enigma kodu kırılabilmiş ve bu sayede Naziler‘in şifreleme sistemi çökertilmiştir. Bu sayede istihbarat bilgileri ele geçirilmiştir.

Bu şifre okulunda Alan Turing ve Thomas Harold Flowers gibi ünlü matematikçi ve bilim adamları sayesinde Enigma kodu kırılmıştır. İlk bilgisayarın mucidi Flowers’ın ilk bilgisayarı olan Colossus, Alman şifrelerini kırmak için tasarlanmış, savaşın ardından bu bilgisayar geliştirilerek günümüz bilgisayarlarının temeli oluşturulmuştur. Yani bilgisayar çağının gelişmesi İkinci Dünya Savaşı’ndaki şifre kırma olayları ile doğrudan bağlantılıdır.

Enigma makinesinde doğru kombinasyon ve şifreyi bulma olasılığı imkansıza yakındır. Loto’yu kazanma, bir insana Yıldırım çarpma ihtimalinden bile daha düşük bir ihtimal de bulunan Enigma makinesinin şifreleme sistemi, yoğun uğraşlar sonucunda çözülmüş ve savaşın gidişatını doğrudan etkilemiştir.

Bazı tarihçiler, Enigma kodunun kırılması sayesinde İkinci Dünya Savaşı’nın 2 yıl önce bitirildiğini iddia etmektedir.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: