ÇİN DOSYASI /// DOÇ. DR. ULAŞ BAŞAR GEZGİN /// Nanjing Katliamı Anlatıları : Bir Yurtseverlik Testi


KAYNAK : http://www.cinhh.com/nanjing-katliami-anlatilari-bir-yurtseverlik-testi/

Nanjing Katliamı Anlatıları: Bir Yurtseverlik Testi

Yazar: Doç. Dr. Ulaş Başar Gezgin

1937 Nanjing[1] Katliamı üzerine dönen tartışmalar, Çin ile Japonya arasındaki ikili ilişkileri etkilemeye devam ediyor. Çin’de tarih ders kitaplarında, 1937’de Japon askerlerinin Nanjing’e girerek 300,000 Çinli’yi öldürmesi ayrıntılarıyla anlatılıyor. Bu ölümler, yaşlı ve çocuk demeden kurşuna dizmeden yakmaya ve diri diri gömmeye kadar en vahşi biçimlerde gerçekleşiyor. Cinsel suçlar da cabası. İki Japon teğmenin girdiği bahis de Çin tarih ders kitaplarında yer alıyor. Buna göre, iki teğmen, “Kim ilk önce 100 Çinli öldürecek?” diye yarışa tutuşuyorlar. Bunlar Çinliler için bilinen gerçekler, Japonya için ise daha karmaşık bir tablo geliyor gözümüzün önüne.

Japonya’da lisede okutulmak üzere önerilen tarih ders kitapları arasında en çok okunan kitapta, Nanjing’de katliamın gerçekleştiği belirtiliyor; ancak ne sayı veriliyor ne ayrıntı. Böylece, olayın vahimliği küçültülmüş oluyor.[2] Önerilen kitaplar arasında yalnızca biri, katliamı ayrıntılarıyla veriyor; ancak bu kitap çok az okutulan bir kitap. Tayfın diğer ucunda ise, inkarcı bir ders kitabı var; fakat bu da çok az okutuluyor. Dolayısıyla, ortalama bir Japon Nanjing’in katliam olduğunu biliyor; ancak onun vahimliğinin farkında değil.

Japon hükümeti çeşitli yollarla ortayolcu tarihyazımlarını ortadan kaldırmaya çalışıyor. Milliyetçi bir tarihyazımı özendiriliyor; böyle olmayan tarihyazımları ya engelleniyor ya da gözden ırak tutuluyor. Japonya, Almanya’nın tersine savaş suçlarını tümüyle kabul etmiş değil. Her milliyetçi hükümet, inkarcı anlayışa bir tuğla daha ekliyor.

Öte yandan, Nanjing’in Çin’de milliyetçi amaçlarla istismar edilmesi de sözkonusu. Mağduriyet tezi, bizden Çin’in yeni taleplerini hoş görmemizi bekliyor. Çin’in mağduriyeti büyük oranda geçmişte kalmış olmasına karşın, bunu vurgulamak, Çin’in bölgesel ve küresel hedeflerinin de bir dayanağı oluyor. Örneğin, ejderha ülke, Vietnam’ın ‘Doğu Denizi’, Çin’in ‘Güney Çin Denizi’ dediği coğrafyada hak iddia ediyor; irili ufaklı adaları işgal edip radar üsleri kuruyor. Çin’in bunu yapmasındaki gerekçelendirme, Çin’in hakkı olan bölgelerin Çin güçsüzken sömürgecilerin eline geçmiş olduğu iddiası. Oysa uluslararası deniz hukukuna göre bunun bir geçerliliği yok. Bunlar bölgesel dengeleri bozacak gelişmeler. Çin’in mağduriyet soslu yayılmacı hareketleri, bölgedeki ülkeleri, Duterte’nin Filipinleri’ni saymazsak, ABD’ye daha da yaklaştırıyor.

ABD müfredatında Nanjing Katliamı, Japonya’daki durumun tersine tabu bir konu olmadığından, çok rahat ve açık fikirli bir biçimde işleniyor. Ancak, buradan Amerikan bakışının gerçeğe yakınlığı sonucu çıkarılamaz; çünkü ABD, Japonya’ya nükleer bomba atan ve sonra güneş ülkeyi işgal eden uzak ülke olarak zaten bu savaşta taraf. Amerikan müfredatı, Nanjing’le ilgili Çinli tarihyazımını tümüyle benimsiyor. Zaten Amerikan bakışından Japonların düşman olması dolayısıyla, Japonların elinde gerçekleşen katliamlar tartışılmaz gerçekler olarak kabul ediliyor. Ancak, Amerika’nın katliamlarından söz edildiğini göremiyoruz. Hatta diyebiliriz ki, Nanjing, ABD’nin kurtarıcı rolünü gerekçelendirmekte kullanılıyor ve onunla birebir örtüşüyor.

1930’larda ve 40’larda Japon zulmü altında inim inim inleyenler, Çinliler değildi yalnızca. Çin kadar olmasa da, onunkine en yakın zulmü, Kore yaşadı. Tarih boyunca aralıklarla Çin sömürgesi olan, dönem dönem haraç ödeyerek işin içinden çıkan Kore, 1910’dan 2. Paylaşım Savaşı sonrasına dek Japon sömürgesi oluyor. Korece yasaklanıyor, Koreliler zorla Japon adları alıyorlar. İşte bu üç ülkenin, Çin’in, Japonya’nın ve Güney Kore’nin tarihçileri yıllar sonra biraraya geliyorlar ve ortak bir tarih ders kitabı yazıyorlar. Önce 3 Asya dilinde yayınlanan kitap daha sonra İngilizce’ye de çevriliyor.[3] Böyle bir kitap Amerikan tarihinin gözden geçirilmesi için de önemli.[4]

Tarih her zaman ‘bizden’ olanların, sosyal psikolojik anlamda içgrubumuzun yaptığı iyiliklerden ve onların başarılarından oluşmuyor; aynı zamanda kötülükler de yenilgiler de söz konusu. Ortak bir tarih yazmak, kendi atalarının yaptığı kötülükleri inkâr etmek yerine onların muhasebesini yapıp ders çıkarmaktan geçiyor. İşte asıl yurtseverlik testi…

[1] Kentin 1937’deki yazılışı, Nanking biçimindeydi. Bu, Çin harflerinin Latin harfleriyle yazılışındaki değişimden kaynaklanıyor.

[2] Anglosaksonların deyimiyle ‘downplaying’.

[3] Bkz. A History to Open the Future: Modern East Asian History and Regional Reconciliation. https://www.amazon.com/History-Open-Future-Regional-Reconciliation-ebook/dp/B011JMB240

[4] Bu çalışmada Kuzey Koreli tarihçilerin de bulunması, belki daha çetin tartışmalara yol açacaktı; ama kitap daha da kapsayıcı olacaktı. Güney Kore ile Kuzey Kore tarih kitapları arasında büyük fark var. Fark, yalnızca Kore Savaşı anlatısında değil, savaş öncesini de kapsıyor. Güney Kore, bu savaşı, çıktığı günden hareketle (25 Haziran) ‘625 Ayaklanması’, Kuzey Kore, ‘Anayurt Kurtuluş Savaşı’ ve Çin, ‘Amerikan Saldırganlığına Direniş ve Kore’ye Yardım Savaşı’ olarak adlandırılıyor. Daha isimde bile ortaklık yok. Bu arada, Mao’nun (Mao Anying) gönüllü olarak katıldığı bu savaşta öldüğünü de buraya not düşelim. Kızıl Ordu saflarında Nazilere karşı savaşan bir topçu olan Anying, Kore’de bir Güney Afrika savaş uçağının attığı bombalarla ölüyor. Mezarı Pyongyang’da. Anying’in Kızıl Ordu saflarında savaştığı yıllarda Çang Kay Şey’in evlatlığı Nazi saflarında savaşıyordu.

[5] Bu arada, Mao’nun oğlunun (Mao Anying) gönüllü olarak katıldığı bu savaşta öldüğünü de buraya not düşelim.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: