ÇİN DOSYASI /// CİHAT AKBAŞ : Çin ve Türkiye Arasında Neler Oluyor ?


KAYNAK : http://www.cinhh.com/cin-ve-turkiye-arasinda-neler-oluyor/

Çin ve Türkiye Arasında Neler Oluyor?

Yazar: Cihat Akbaş

Çin – Türkiye ilişkilerinin tarih boyunca iniş çıkışlarla dolu olduğu hepimizin malumudur. 1972’li yıllarda fiilen başlamış olan Çin Halk Cumhuriyeti – Türkiye Cumhuriyeti ilişkileri belli bir süre durağan halde devam etmiş, 21. yüzyılda ivme kazanmıştır. Bu hızlanmanın ana nedenleri olarak Çin’in dünya ekonomisinde söz hakkı edinmek istemesini ve bu amacı başarmak için dünyadaki tüm pazarlarla iyi ilişkiler kurmaya çalışmasını sayabiliriz.

Türkiye, Çin’in bu olumlu adımlarını boş çevirmemeye çalışıyor. Son yıllarda Çin’de yatırım yapan Türklerin sayısı epey arttı. Çinli iş insanları da Türkiye’ye çok sayıda yatırım yapıyorlar. Ticari ilişkilerle beraber siyasi ilişkiler de gelişti. Karşılıklı üst düzey ziyaret sayısı arttı, her ziyarette yeni işbirliklerinin yolu açıldı. Yeni anlaşmalarla Türkiye – Çin ilişkilerinde ileriye yönelik olumlu adımlar atıldı. Bu süreçler bazen olumsuz gelişmelerden etkilenmiş ve karşılıklı ilişkiler yüzeyde görünmeyen sıkıntılara neden olmuştur. Örneğin 2009’da Türkiye’nin Xingjiang Uygur Özerk Bölgesiyle ilgili yaptığı açıklamalar yüzünden ilişkiler ciddi anlamda kötüleşmiştir. Bunu takiben 2010 yılında Kültür Bakanlarının karşılıklı olarak imzaladığı kültür yıllarıyla ilişkiler düzelme yoluna girmiştir. 2015 yılında Türkiye Cumhurbaşkanının Çin’i ziyaretinden hemen önce yaşanan bazı kışkırtıcı gösteriler ve saldırılar, ikili ilişkiler için kısa dönemlik yeni rahatsızlıklara kapı açmıştır. Bu sıkıntılı dönemin atlatılması, ihalesi planlanan Füze Savunma Sisteminin Çin’e verilmesi düşüncesiyle tekrar düzelme yoluna girmiştir. Böyle iniş çıkışlı ilişkiler yaşanırken, doğal olarak Türkiye’den Çin’i ziyaret eden vatandaşlar az çok bu dalgalanmalardan etkilenmiştir.

Son olarak da, 2015 yılında Türkiye’nin NATO üyesi olmasının bir sonucu olarak füze ihalesini Çin’e vermemesi, bu ihalenin iptalini gündeme getirmiştir. İhalenin iptali kararının Çin Devlet Başkanı Xi Jinping (Şi Cinping)’in ülkemizde yapılacak olan G20 Başkanlar Toplantısı için gelişinden birkaç gün önce açıklanması, Çin tarafından saygısızlık olarak nitelendirilmiş ve ikili ilişkilerde yeni bir sıkıntılı dönem başlamıştır. G20 Antalya toplantısında Türkiye ve Çin arasında imzalanan anlaşmalar her ne kadar durumu biraz iyileştirse de Çin tarafı imzalanan bu anlaşmaların yapılan saygısızlığı unutturamayacağı düşüncesindedir.

2015 yılının kasım ayında Rusya’yla yaşanan uçak krizi; müttefiği olan Çin’in gündeminde uzun süre yer almıştır. Rusya’nın Türkiye hakkında yaptığı açıklamaları Çin yakından takip etmiştir. Rusya’nın Çin’i Türkiye vatandaşları konusunda uyarmasıyla, Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşıyanlara Çin sınır kapılarında yaşatılan sıkıntılar gittikçe artmaya başlamıştır. Bu olumsuz gelişmeler daha öncesinde Çin’in Türkiye Cumhuriyeti pasaportlarıyla yaşadığı sorunların üzerine eklenince vatandaşlarımız Çin’e yaptıkları ziyaretlerde havaalanlarında uzun süre bekletilmek gibi rencide edici muamelelere maruz kalmışlardır. Türkiye ile Rusya arasında gerçekleşen her yeni olay, özellikle Rusya’nın bu konulardaki açıklamaları Çin basınında yer yer geniş yankılar uyandırmıştır. Bu da Türkiye’nin imajını Çinli halkın gözünde iyice sarsmıştır.

2016 yılına geldiğimizde Çin’de yapılacak uluslararası etkinlikler ve organizasyonların güvenliği açısından Türkiye Cumhuriyeti pasaportu sahiplerine vize kısıtlamasına gitme kararı alınmıştır bunun nedeni ise 2015 yılında başkalarının pasaportlarını kullanarak ülkeden çıkmaya çalışan bazı türkler ve Rusya ve Çin medyasında yayımlanan Türkiye aleyhine olan yazılar. Ayrıca Bu kısıtlamadan sonra Türkiye’den Çin’e gelen sayısı epey azalmıştır.

Rusya ile ilişkilerin yeniden düzelmesi açısından atılan adımlar müttefik olan Çin kanadında dikkatle takip edilmiştir. Tüm bunlar yaşanırken Türkiye’den Çin’e yapılan, enerji alanında bakan ve başbakan yardımcısı düzeyinde ziyaretlerle Çin ile ilişkilerin restorasyonu ivme kazanmıştır.

15 Temmuz’da Türkiye’de yaşanan darbe girişimi sonrası Çin Dışişleri Bakan Yardımcısının destek mesajını Türkiye’ye iletmek için yaptığı Türkiye ziyareti Çin ile Türkiye arasında yaşanan nahoş durumların hızlıca giderilmesi gerektiği ve Çin’in bunun için hazır olduğu yorumlarına neden olmuştur. G20 Başkanlar toplantısı için 2016 Eylül ayında Çin’e ziyarette bulunan Cumhurbaşkanının burada yaptığı görüşmeler, ikili heyetler arasında imzalanan enerji ve gıda anlaşmaları, özellikle de nükleer enerji santrali ihalesinde Çin’e yer verilecek olması; Çin tarafını mutlu etmiştir. Bu tarihten sonra ilişkiler Rusya ile eşdeğer olarak, Çin’de daha hızlı bir şekilde iyileşmeye başlamıştır.

Darbe girişimi sonrası Çin’in gönderdiği destek mesajı ile birlikte Çin’in bu türlü girişimlerde Türkiye’nin her zaman için yanında olduğunu belirtmesi ve Türkiye’den bu yapının daha iyi araştırılması için Çin’den istihbarat desteği istemesi karşılıklı istihbarat paylaşımı dönemini başlatmıştır. Bu sayede Türkiye ve Çin için yeni bir dönemin kapıları aralanmıştır.

Son günlerde Çin’in Başbakan Yardımcısı Wang Yang’ın büyük bir heyetle Türkiye’ye yaptığı ziyaret basında geniş yer buldu. Çin’in attığı bu büyük adım sayesinde Türkiye ile başta ticari olmak üzere 36 farklı anlaşma imzalandı. Wang Yang’ın Türkiye Başbakanıyla yaptığı görüşmeyle Türkiye – Çin ilişkilerinde yeni bir döneme girildiği mesajı verilmiştir. Bir Kuşak Bir Yol ve Nükleer Enerji Santrali ile başlayan ilişkiler, normal düzeyine geri dönmüştür.

Pekin, Şanghay ve Guangzhou sınır kapılarından Çin’e giriş yapan 200 kişiyle yapılan sanal görüşmelerden elde ettiğim bilgiye göre bu 200 kişiden kırk dördü (%22) gümrük kapısında çeşitli gerekçelerle bekletilmiş. Daha önce yüksek olan bu sayının son zamanlarda düşmesi ilişkilerin normalleştiği yönünde olumlu bir işaret olarak görülmektedir.

Çin ve Türkiye ilişkilerinde yeni bir dönemin başındayken bundan sonraki zamanlarda, başka olumsuzlukların yaşanmamasını ve ilişkilerin katlanarak iyiye gitmesini temenni ediyorum.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: