GÜNDEM ANALİZİ : OKULLAR VE CAMİLER


OKULLAR VE CAMİLER

Okullar/öğretmenler perişan, Camiler/imamlar harika!

Değerli arkadaşlar, Türkiye’de 60 bin kadar okul var ve bu okullarda yaklaşık 18 milyon öğrencimiz okuyor. (öğretmen sayısı 920 bin kadar) Okul bitiren öğrencilerimizin ancak %60 kadarı Üniversite tahsiline başlayabiliyor. Üniversitelerimizdeki öğrenci sayısı da 4 milyon civarındadır; yani toplam nüfusun %28 i okullarda bulunuyor. Eski Sovyetler Birliği Türk Cumhuriyetleri hariç, İslam Dünyasında Okuma-Yazma (bilişgenlik) sıralamasında %95 ile (kadınlarda %92 erkeklerde %98) en yukarıda olan Türkiye’deki ortalama eğitim süresi 6,5 yıldır. Ancak bu okullaşma süresinin içerik olarak ne kadar etkin ve anlamlı eğitim olduğu ayrı bir konudur. Örneğin, 34 OECD Ülkesi arasında 3 yılda bir yapılan PISA eğitim yarışmalarında Türkiye hep 32-34 arasında yer alıyor… (Okullarımızın ve Milli (?) eğitimimizin perişan durumunu ayrıntılı bir şekilde başka bir zaman ele alacağım)

CAMİLER

Türkiye’de resmen 87 bin Cami bulunuyor. (her gün ortalama 2 yeni Cami hizmete giriyor) Osmanlı dönemindeki Cami sayısını net bilmiyoruz; sadece kaba tahminler var. Osmanlıda modern anlamda ilk kapsamlı istatistiksel sayımlar büyük reformcu Padişah 2.Mahmud zamanında (1785-1839) başlatılmıştı… (2. Mahmud Osmanlı Devlet yönetiminde köklü Reformlar gerçekleştirdi. Meclisler ve Bakanlıklar kurdu. Yeniçeri Ocağını lağvetti. İlk öğretimi zorunlu hale getirdi. Tıbbiye ve Harbiye de 2.Mahmud döneminin eserleridir.)

2.Mahmud zamanında yapılan nüfus sayımında (1831) Osmanlı Devleti tebaası olarak, büyük kısmı Anadolu’da, küçük bir kısmı da Balkanlarda olmak üzere, 8 milyon kadar Müslüman nüfus ve 5 bin civarında Cami bulunuyordu. (1923 e gelindiğinde nüfusumuz 12 milyon olmuştu, Cami sayısı ise 10 bine yaklaşmıştı) Yani bundan 185 yıl önce, Osmanlı döneminde yaklaşık 1600 kişiye 1 cami düşüyordu; Şimdi ise Türkiye’de ortalama 900 kişiye 1 cami düşüyor… (aslında sadece Şafi/Sünni yetişkin erkekler göz önüne alınırsa her 250 kişi için 1 Cami var, demektir) kısacası, son 185 yıl içerisinde Nüfus 10 katına, ama Cami sayısı 18 katına çıktı.

Demek ki, Osmanlı dönemine kıyasla çok daha sıkı Müslüman olduk(!) çünkü nüfusumuzdan daha hızlı artan Camilerimizin yanında, Atalarımızın bilmediği acayip tesettürlere bürünen kadınlarımız, Sürekli Mekke‘de yaşayan (kutsal topraklarda ölümü bekleyen) on binlerce Yurttaşımız, Ezan sesini kilometrelerce öteye duyuran (gâvur icadı) Hoparlörlerimiz, her yıl Yüz binlerce Umre ziyaretçimiz, 7/24 yayın yapan TV lerde mütedeyyin Halkımızı öte Dünyaya hazırlayan dini programlarımız, Okul müfredatının Kurana uygunluğu gözetilen Eğitim sistemimiz var artık; Bütün bunlar atalarımızın ağzı açık seyredeceği uzay çağı yeniliklerimiz arasındadır..

Hele hele Dünyanın en büyük Din Örgütü olan DİB Diyanet İşleri Başkanlığımız…

125 bin personeli ve 87 bin Camisiyle, sadece Öte Dünya işleri ile değil, ağırlıklı olarak bu Dünya’daki yaşamımızın her ayrıntısı ile de yakından ilgilenen, Bildirimlerde bulunan, ‘Fetwa’ lar veren bir kuruluştur; Laik bir Devlette asla olmaması gereken bir Heyula ! Diyanet İşleri Başkanı Devlet Protokol sıralamasında ilk 10 içerisindedir.

DİYANETİN SES GÜCÜ 80 MW

Ali Ercan'ın fotoğrafı.

Türkiye’deki Camilerin minareleri istisnasız hoparlörlerle donatılmış durumdadır; çünkü imamlar/müezzinler atalarımızın yaptığı gibi, (Muaviye icadı) minarelere çıkıp ezan okumuyorlar artık; Ezan bir düğmeye basılarak banttan okunuyor… Bu durumda, Öğretmenlerden daha yüksek maaş alan İmamların günlük efektif mesaileri herhalde 3 saati geçmiyordur. 87 bin Camide, her minarede en az 4 adet olmak üzere ve her biri ortalama 200 Watt (130 dB@1m) gücündeki yaklaşık 400 bin Hoparlörden günde 5 vakit ezan sesi Türkiye’nin her metrekaresine ulaştırılıyor… (DİB toplam Hoparlör gücü 200Wx400 bin ~ 80 MegaWatt ! demektir)

Değerli arkadaşlar, insan kulağını rahatsız etmeyen normal ses düzeyi yaklaşık 60 dB dir… (dB=desibel; ses şiddet birimidir. 90 dB rahatsızlık sınırıdır.. 120 dB sağlığa zararlı sınırdır… son sınır ses duvarı 194 dB) Özellikle şehir taban gürültüsünün olmadığı Sabah saatlerinde 4×200 W hoparlörlü bir Minareye 100 metre kadar yakın olanlara Allah sabır versin; çünkü bu kadar yakında olanların kulaklarına yaklaşık 100 dB şiddetinde ses giriyordur; (100 dB ses şiddeti, normal 60 dB in tam on bin katıdır) Böyle bir minarede okunan ezan 5 km. mesafeden rahatlıkla (64dB) duyulabilir…

Artık herkesin elektronik Cep telefonlarına, alarm düzenlemeli elektronik saatlere sahip bulunduğu bu çağda Ezan’ın simgesel konuma indirgenmesi gerektiğini düşünüyorum. (Hani akıl-mantık Dininden bahsediliyor ya) Bu nedenle Diyanetten biraz "empati" yaparak, yaşlıları, hastaları, bebekleri, hamile kadınları, öğrencileri, nöbetten gelenleri düşünmesini, yani biraz "anlayış ve insaf" bekliyoruz; hiç değilse Sabah ezanlarında 80 MW ses gücünün yarısını kullansın.

Sevgilerimle. æ

Sili Ozerdim

siliozerdim

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: