MİT DOSYASI : ESKİ MİT MÜSTEŞARI EMRE TANER KİMDİR ???


Emre Taner kimdir?

Emre Taner, eski MİT Müsteşarı, bugün darbe komisyonunda verdiği ifadede gündeme damga vuracak açıklamalar yaptı. Peki Emre Taner kimdir? Hangi yıllarda MİT müsteşarlığı yapmıştır?

Emre Taner, 1942 Diyarbakır doğumlu eski Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarıdır. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olan Emre Taner, 1967 yılında Milli İstihbarat Teşkilatı’na girdi. Bursa ve İstanbul Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1994’te MİT Müsteşar Yardımcısı oldu. 15 Haziran 2005 tarihinde Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı görevine atandı. Emre Taner’in görev süresi 4 kez uzatılsa da 26 Mayıs 2010’da emekli olmuştur.

Müsteşar Yardımcısı olduğu dönemde Abdullah Öcalan’la, devletin bilgisi dahilinde bir kez görüştüğünü doğrulamıştır. Irak uzmanı olan Emre Taner, Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile 7 defa görüşmüştür. Emre Taner’in kardeşi de MİT’te görev yapmıştır.

Diyarbakır’da doğan, Kürt olup olmadığı kamuoyunda tartışılan Emre Taner, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. Memur babasının yaşadığı maddi sıkıntılar nedeniyle tahsil hayatı boyunca çeşitli işlerde çalışan Emre Taner, 1967’de “teşkilata” girdi. Çeşitli görevlerde bulunduktan sonra önce Bursa, sonra İstanbul Daire Başkanlığı yaptı. 1987’de İstihbarat Başkanlığı koltuğuna oturan Emre Taner, 1992’de MİT Müsteşar Yardımcısı olarak atandı. Bu tarihten sonra da ismi sürekli müsteşarlık adayları arasında sayıldı.

Sönmez Köksal’ın müsteşarlığı döneminde merkezden uzaklaştırılarak yurtdışı göreve atanan Emre Taner, sonraki Müsteşar Şenkal Atasagun tarafından 1999’da Müsteşar Operasyon Yardımcılığı’na getirildi. Emre Taner’in, bu göreve atanmadan önce Öcalan’ın Suriye’den çıkartılması ve yakalanmasında etkili rol oynadığı uzun süre konuşuldu. Emre Taner, Emniyet, MİT ve Jandarma’nın 2004’te PKK’ya yönelik istihbarat paylaşımı için kurduğu komisyona başkanlık etti.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: