IŞİD ÖRGÜTÜ DOSYASI : ABD, IŞİD militanları bu dev casus uçakla avlıyor


ABD, IŞİD militanları bu dev casus uçakla avlıyor

ABD Hava Kuvvetleri’ne ait casus uçağ RC 135 Rivet, Irak ve Suriye’de IŞİD’e karşı yürütülen savaşta koalisyon güçlerinin en büyük yardımcılarından biri. Amerika’nın en büyük casus uçağı olan RC 135, IŞİD militanlarının, radyo ve telsiz konuşmalarını dinliyor, nokta atışıyla yerlerini belirleyerek, 20 ülkeden koalisyon ülkelerinin hava güçlerine gerçek zamanlı bilgiler sağlıyor.

Askeri uzmanlar, uçağın “elektronik harp desteği, istihbarat toplama, analiz ve yayma yeteneği” bulunduğuna vurgu yapıyor. Irak ordusunun öncülüğünde Musul’a başlatılan son harekatta yine bu uçak en önemli istihbarat kaynağı olarak görev yapıyor. Musul operasyonu için Katar Al Udeid Hava Üssü’nden havalanan bir adet RC 135’in, koalisyon güçlerine çok önemli istihbari bilgiler aktardığı biliniyor. Dört motorlu, Boeing 707 uçağından casus uçağa dönüştürülen RC 135, hiç yakıt ikmali yapmadan 7 bin 400 km uçabiliyor.

1991 yılındaki birinci Körfez Savaşı’ndan bu yana Ortadoğu’nun adeta sabit bir unsuru haline gelen RC-135, 10 yıl boyunca da Saddam Hüseyin’e ait birliklerin ihlalini önlemek için uçuşa yasak bölge uygulamasını gözetleme görevi yaptı.

ABD liderliğindeki koalisyon 2003 yılında Irak’ı işgal ettiğinde RC-135 yine önemli görev üstlendi, Saddam yandaşları ve diğer isyancılarla mücadele de Amerikan askerlerinin gözü, kulağı oldu. Pentagon, 2011 yılında kuvvetlerinin büyük kısmını çektiği halde havadaki casus uçağı bu bölgedeki görevine devam etti.

ABD’nin Nebraska Hava Üssü’nde 17 adet casus uçağı bulunuyor, bu uçaklar dünyanın çeşitli bölgelerinde görev yapıyor. RC-135 uçaklarında pilotlar, navigasyon ve istihbarat uzmanları, teknik personel olmak üzere 30 kişilik bir mürettabat görev yapıyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: