GÜNDEM ANALİZİ /// Mustafa SOLAK : CEMAAT DARBELERİNİN PANZEHİRİ CUMHURİYET’TİR


CEMAAT DARBELERİNİN PANZEHİRİ CUMHURİYET’TİR

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop kendisine yöneltilen “parlamenter sistemin Türkiye’ye siyasi istikrar kazandırmadığını mı söylüyorsunuz?” sorunu şöyle yanıtlıyor:

“Evet, kısaca özetlediğimiz bu tablo da gösteriyor ki, Türkiye’nin iddia edildiği gibi 140 yıldır sorunsuz işleyen, kesintiye uğramayan bir parlamenter geleneği yok. 1950’de başlayan çok partili siyasi hayatın ise ancak yarısında güçlü tek parti yönetimlerinden ötürü istikrar sağlanabilmiş. Dolayısıyla, 140 yıldır işleyen bir parlamenter geleneğimiz yok. Aslında, tek parti yönetimlerinin sağladığı ilerleme dönemleri istisna tutulacak olursa, istikrarsızlıkla ve kesintilerle malul bir siyasi geçmişimiz var.”

Görüldüğü gibi istikrar arayışının bir ürünü gibi sunulan Başkanlık sistemi aslında millet egemenliğini bitirmeye yöneliktir. Çünkü ülkemizdeki laikliğe özümsememiş ile özümsemiş iki farklı insan tipinin mücadelesinin kavramadan tarihimiz açıklanamaz. İstikrar, laikliğe dayanan millet egemenliğinin sona erdirilmesinin kılıfıdır.

Örneğin Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, uyuşturucu kullananlarla ilgili mücadele yöntemleri arasında cemaatlerle işbirliği olduğunu söylüyor. Uyuşturucu bağımlılarını İsmailağa ve Menzil cemaatine gönderdiklerini ifade eden Kadıoğlu, uyuşturucu bağımlılarını cemaatle birlikte takip ettiğini belirtti. [2]

Böyle bir kültürel ortamda Başkanlık talebinin laik Cumhuriyet’in köküne kibrit suyu dökmekten başka anlamı yoktur. Başka ülkelerdeki Başkanlık sisteminin millet egemenliğini, laikliği ortadan kaldırma gibi derdi yoktur.

Oysa laiklik eşit yurttaşlık temelinde şeyhe, cemaate tabi olmayan özgür insan yetiştirmeyi amaçlar. Irak’ta şeriat rejimine karşı çıkarak laikliği savunan din adamı İyad Cemaleddin, "bize Iraklı Atatürk lazım" diyerek Irak’ı bir arada tutmanın tek yolunun laiklik olduğunu söylemiştir.

“Beni bu noktaya getiren ülkemde aldığım eğitimdir"

Nobel ödüllü Prof Dr. Aziz Sancar Cumhuriyet’in erdemini şöyle belirtiyor:

"Hikayem, inanıp da başarılamayacak hiçbir şeyin olmadığıdır. Beni bu noktaya getiren ülkemde aldığım eğitimdir. Annem, babam okuma, yazma bilmezdi. Onların çocuklukları Cumhuriyet’in ilk yıllarıydı. Annem ve babam bizi okutmak için ellerinden geleni yaptı. Çok iyi öğretmenlerimiz vardı. Bizi çok iyi eğittiler. Benim sınıfımdan sanırım 10 veya 15 kişi Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde profesör oldular.” [3]

Aziz Sancar’ın “hikayem, inanıp da başarılamayacak hiçbir şeyin olmadığı” tespitin Cumhuriyet’in bilhassa kimsesizlerin kimsesi olduğu gerçeğine dayanır.

Başkanlık, cemaatlere, tarikatlara dayanma siyaseti yeni darbelere davetiyedir. Çünkü din insanları öte dünya vaadi ve cezalandırılma korkusuyla içine bilinemezlik katılarak ikna etmenin kolay yoludur. Günah, sevap ikilemine sıkışan insan aklını özgür kullanamayarak aklını bir şeyhe bağımlı hale getirir. En sonunda kendini dinin gerçek temsilcisi gören şeyhinin emriyle diğerlerine şiddet uygulayarak bunu darbeye kadar vardırır. Cumhuriyet ise özgür akıl, din, vicdan özgürlüğü sağlayarak yurttaşlık kimliğinde insanları eşitler. [4] Din bireysel, vicdani mesele olup kimse dini inancından veya inançsızlığından dolayı bırakın öldürülmeyi kınanamaz.

Darbelerin önüne geçmenin yolu dini, siyasete ve yönetimine karıştırmamak ve Cumhuriyet’e, laikliğe sıkı sıkıya sarılmaktır.

Tarihçi-yazar

Mustafa SOLAK

0506 9263470

Dipnotlar

[1]http://www.sabah.com.tr/gundem/2016/10/24/50-yillik-baskanlik-tartisma

[2] http://www.yerelkulisgazetesi.com/gundem/ak-partili-esenyurt-belediyesi-nden-tarikatlara-murid-transferi-h3416.html, 25.10.2016.

[3] http://www.songundem.com/haber/17155954/, 23.10.2016.

[4] Bakınız Mustafa Solak, Şükrü Kaya (Atatürk’ün Bakanı), 3. Baskı, Kaynak Yayınları, İstanbul, 2016, s.342-360.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: