FETÖ ÖRGÜTÜ DOSYASI /// İşte Bylock’a ilişkin bilinmeyenler : ByLock’u NATO ve ABD desteğiyle geliştirmişler


Cemaatin en önemli bilgisayar ve güvenlik uzmanlarına NATO ve ABD‘nin verdiği destek hiç kesilmemiş. NATO ve ABD, önce bu uzmanlara somut destek vermişler, sonra Türkiye’yi terk ettiklerinde de kucak açmışlar.

Cemaatin akıllı telefonlar üzerinde gizli yazışma için kullandığı ByLock adlı yazılımın eski TÜBİTAK çalışanları tarafından geliştirildiği biliniyor. Bu yazılıma ‘know-how’ yani yazılımın pratikte nasıl çalışacağına dair bilgi ve tecrübe desteği ise Estonya’daki Tallinn Üniversitesi tarafından verilmiş.

Buraya kadar bir gariplik yok gibi görünse de, ilginç bağlantılar tam bu noktada başlıyor.

Estonya’daki Talinn Üniversitesi’nin NATO‘nun mükemmeliyet merkezlerinden birisi olması bu ilişkinin önemli olduğunu gösteriyor [1]. Üstelik bu NATO merkezinin en önemli uzmanlık alanı sibersavunma.

Bu NATO merkezinin rolü ve cemaat bağlantısı bununla da sınırlı değil.

Balyoz davasında, iki diğer çalışan Erdem Alpaslan ve Tahsin Türköz ile birlikte, sahte belge ürettikleri ortaya çıkan TÜBİTAK çalışanı Hayrettin Bahşi’nin, geçtiğimiz sene, 17-25 Aralık sonrasında TÜBİTAK’taki görevine son verilmişti.

Bahşi, TÜBİTAK’tan yüksek bir tazminat alarak ayrılmıştı ve ayrıldığı zaman itibariyle TÜBİTAK’da Siber Güvenlik Enstitüsü müdürüydü. Hakkında Balyoz mağdurları tarafından şuç duyurusu yapılan Bahşi’ye, "Görevi kötüye kullanmak" suçlamasıyla açılan davada, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istendi ancak o ülkeye dönmedi.

Bahşi’nin nereye gittiği ise oldukça önemli. Çünkü Hayrettin Bahşi Estonya’ya gitti ve Talinn Üniversitesinde Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde ve sibergüvenlik alanında uzman biliminsanı olarak çalışmaya başladı [2]. NATO, Bahşi’ye kucak açmıştı.

Aynı zaman diliminde TÜBİTAK’tan yine yüksek bir tazminat alarak atılan Bilge Karabacak ise, çevrimiçi olarak edinilen bilgiye göre ABD’de Silikon Vadisi’nde ikamet ediyor. Karabacak da sibergüvenlik uzmanı ve Türkiye’nin sibergüvenlik altyapısında, ODTÜ’den doktora derecesine sahip olacak derinlikte uzman [3].

NATO’DA MESAİYE DEVAM

Bu ikilinin NATO ve ABD bağlantılarını gösteren başka veriler de var. Üstelik bu bağlantılar tahmin edileceği gibi 15 Temmuz darbe girişimine kadar uzanıyor.

Bahşi ve Karabacak, bu senenin Nisan ayında ABD’de, 11-13 Nisan 2016’da Old Dominion Üniversitesi’nde NATO tarafından düzenlenen Siber Savunma Stratejisi beyin fırtınası toplantısına katıldılar [4]. Bu toplantıda Karabacak, "Dr. Bilge Karabacak, Cyber Security Association, Turkey" titri ile 6. oturumda Askeri Siber Stratejinin Esasları oturumunda konuşma yaptı.

TÜBİTAK’tan atılıp yurtdışına giden bu iki uzman NATO toplantılarında strateji sunumları yapıyordu.

Aynı toplantının bir diğer ilginç katılımcısı ise açılış konuşmasını yapan isimdi. Bu isim "Rear Admiral M. Ugurlu , NATO Supreme Allied Commander Transformation" şeklinde NATO komutanı ünvanına sahip Tümamiral Mustafa Uğurlu’dna başkası değildi.

Uğurlu, 15 Temmuz darbesi sonrasında ABD’den sığınma talep etti. Uğurlu bu olayların ardından, 28 Temmuz 2016‘da yapılan NATO Endüstriyel Danışma Grubu’nun ABD’deki çalışma toplantısına katılacak kadar rahat hareket ediyordu.

Kaynaklar:

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Cooperative_Cyber_Defence_Centre_of_Excell

2. https://www.ttu.ee/en/personnel-search/&kood=T0067478

3. https://www.linkedin.com/in/bilgekarabacak

4.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: