AMERİKA DOSYASI : 2016 ABD Seçimleri


2016 ABD Seçimleri

8 Kasım 2016 tarihinde yapılacak olan Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerini daha iyi anlamak için SETA uzmanlarının analizlerini ve yorumlarını bir arada sunuyoruz.

Kasım ayında yapılacak Amerikan başkanlık seçimleri birçok yönüyle şimdiden tarihe geçti. 2008’de ilk siyahi başkanını seçen Amerikan halkı, şu sıralar siyasi geçmişi olmayan bir işadamı ile ilk kadın başkan adayı profilleri arasında bir seçim yapacak. Bu sembolik ilklerin ötesinde, bir yılı aşkın süredir devam eden önseçim süreci ve başkanlık yarışında yaşananlar Amerikan siyasetinin ne kadar kutuplaştığına ve dar bir alana sıkıştığına da işaret ediyor.

SETA olarak 8 Kasım 2016 tarihinde yapılacak olan Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerini daha iyi anlamak için SETA uzmanlarının analizlerini ve yorumlarını bir arada sunuyoruz.

Amerikan Başkanlık Seçimlerine Doğru-1: Seçim Süreci ve Ön Seçimler
Kılıç Buğra Kanat, Jackson Hannon, Lesley K. Dudden | 12 Ekim 2016

ABD’de Kasım ayında yapılacak seçim Amerikan tarihinin en önemli seçimlerinden biri olmaya aday. Bu seçim Amerikan iç politikası için olduğu kadar dış politika açısından da kritik bir dönemde gerçekleşecek. Başkan Barack Obama’nın 8 yıllık başkanlık süresi sona ererken ABD bir yandan uluslararası sistemdeki rolü ve kimliği konusundaki tartışmaları aşamamış durumda öte yandan da toplumsal anlamda kutuplaşmanın en kritik safhalarından birinden geçiyor. Bunun yanında yapılan ön seçim ve devam etmekte olan seçim kampanyası da bu noktada oldukça olumsuz bir atmosferin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Elinizdeki analiz ve bundan sonra yayınlanacak üç ayrı analizle birlikte ABD’de yapılan bu kritik seçim süreci, adayların profilleri, seçimlerde öne çıkan konular ve seçimlerden sonra kazanan adayın öncelikleri hususlarına değinecek. Ekim ayı boyunca yayınlanacak bu analizler Türk okuyucusuna Amerika’da yapılan seçimler, seçim sistemi ve geçiş dönemleri konusunda da bir kaynak olacak.

Amerikan Başkanlık Seçimlerine Doğru – 2: Aday Profilleri
Kılıç Buğra Kanat, Jackson Hannon, Lesley K. Dudden | 20 Ekim 2016

ABD’de Kasım ayında yapılacak seçim Amerikan tarihinin en önemli seçimlerinden biri olmaya aday. Bu seçim Amerikan iç politikası için olduğu kadar dış politika açısından da kritik bir dönemde gerçekleşecek. Başkan Barack Obama’nın 8 yıllık başkanlık süresi sona ererken ABD bir yandan uluslararası sistemdeki rolü ve kimliği konusundaki tartışmaları aşamamış durumda öte yandan da toplumsal anlamda kutuplaşmanın en kritik safhalarının birinden geçiyor. Bunun yanında yapılan ön seçim ve devam etmekte olan seçim kampanyası da bu noktada oldukça olumsuz bir atmosferin ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Serinin ilk analizinde seçim sürecine dair detaylar incelendi. Bu analizde ise başkan ve başkan yardımcısı adaylarının profilleri ele alınıyor. Bu analiz serisi Türk okuyucusuna ABD’de yapılan seçimler, seçim sistemi ve geçiş dönemleri konusunda da bir kaynak olacak.

Clinton-Trump Tartışmasında Ulusal Güvenlik Meselesi
Merve İrem Ayar, Bekir İlhan | 04 Ekim 2016

Cumhuriyetçi aday Donald Trump ve Demokratların adayı Hillary Clinton başkanlık tartışmalarının ilki için 26 Eylül tarihinde karşı karşıya geldi. Tartışmada adaylara “Refahın Sağlanması”, “Amerika’nın Yönü” ve “Amerika’nın Ulusal Güvenliği” olmak üzere üç ana alanda sorular yöneltildi. Bu çalışmada Amerika’nın ulusal güvenliği konusunda başkan adaylarının verdiği cevaplar değerlendirilecektir. Bu cevaplar çerçevesinde başkan adaylarının genel stratejik bakış açıları çıkartılmaya çalışılacaktır.

Tartışmanın “Amerika’nın ulusal güvenliğinin sağlanması” bölümünde adaylar siber güvenlik, DEAŞ’la mücadele ve nükleer güvenlik gibi üç temel konuda görüşlerini belirttiler. Cevaplar ana hatlarıyla incelendiğinde Clinton’ın uluslararası ittifaklara ve kurumlara dayalı bir pozisyona daha yakın olduğu ortaya çıkmaktadır. ABD’nin çok taraflı küresel angajmanlarını devam ettirmesi gerektiğine dair inanç ön plandadır. Diğer taraftan Trump ise güvenlik ve küresel meselelerde görünüşte izolasyoncu bir söylem tutturmasına rağmen aslında tipik bir popülizm sergilemektedir.

Kasıma Kadar ABD
Ufuk Ulutaş, 10 Ekim 2016

Rusya belli ki Halep’i Grozny’e çevirmek istiyor; yani ne yapacağını az çok kestirebiliyoruz. Fakat ABD deli mayın gibi kasıma kadar kırıp dökerek ve tahmin edilmesi zor bir şekilde hareket edecek.

ABD’nin Ortadoğu Politikasının Açmazları
Kadir Üstün, 02 Ekim 2016

Hem Clinton hem de Trump DAEŞ’i bitirme vaadiyle kampanya yapıyor ancak her ikisi de Amerikan askerlerinin sahaya inmeyeceği vaadini de yineliyor.

‘Alaturka’ Medyamız ve ABD Başkanlık Seçimleri
İsmail Çağlar, 29 Eylül 2016

Her şeyin alafrangasına pek tutkun olan medyamız, konu kendisine gelince pek bir ‘alaturka’, pek bir ‘şarklı’!

Amerika İçin Endişeliyim
Fahrettin Altun, 29 Eylül 2016

Bürokrasiye sızmak iktidar elde etmek için yeterli. Nasılsa orada güç biriktirince seçilmiş siyasal elitlerin üzerinde baskı kurmak mümkün.

ABD’nin Suç Ortaklığı
Fahrettin Altun, 26 Eylül 2016

ABD’den anlayış beklemek yerine, içeride ve dışarıda siyaset üretmeye, mücadele etmeye devam etmek ve farklı aktörlerle mikro alanlarda, geçici sürelerle yeni işbirliği imkânları oluşturmak gerekiyor.

Washington’daki Dağınıklık Bir Fırsat Olabilir
Burhanettin Duran, 24 Eylül 2016

ABD’deki başkanlık seçimi döneminde, Washington’daki kurumların çatlakları arasından sızacak bilgilere ve önerilere kulak kesilmek gerekir.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: