TÜRKMEN DOSYASI : ABD BESLEMESİ, BOP VE BİP SOPASI IŞİD; KERKÜK TÜRKMENLERİNE SALDIRDI


Gece yarısı Kerkük’teki kamu binalarına eş zamanlı saldırılar düzenleyen IŞİD teröristleri, eski emniyet binasını ele geçirdi. Örgüt, kent merkezinde farklı semtlerde bombalı üç araçla kalleşçe saldırılar gerçekleştirdi. Yoğun çatışmaların yaşandığı Türkmen kentinde olağanüstü hal var. Peş peşe gelen saldırılar ve katliam girişimleri yüzünden cuma namazı kılınamadı.

TÜRKİYE’YE MİSİLLEME

Dost, kardeş, kandan ve candan Türk, TÜRKMEN halkının maruz kaldığı saldırılarda en az 13 kişi yaşamını yitirirken, eli silahlı IŞİD’lilerin sokaklarda yürürken çekilmiş fotoğrafları yayınlandı. Fotoğraflarda çatışmada öldürülen IŞİD’liler de yer alıyor.

Irak’ın Kerkük kentinde, IŞİD üyeleri beş semtte güvenlik güçlerine ait binalara saldırdı. İki intihar eylemcisi eski emniyet binasını ele geçirdi ve bunun üzerine güvenlik güçleriyle teröristler arasında çatışma çıktı. Musul operasyonuna misilleme yapan terör örgütünün üyeleri, kendilerini havaya uçurdu. Şiddetli çatışmalara sahne olan kentte olağanüstü hal ilan edildi ve cuma namazı kılınamadı.

Gece yarısı saldırıya geçen IŞİD’in Kerkük’teki ‘uyuyan hücreleri’ de bombalı üç araçla farklı semtlerde eylemler gerçekleştirdi. Örgüt ayrıca, Kerkük’ün kuzeyindeki elektrik santraline yönelik bir intihar saldırısı düzenledi. Tesisin 13 çalışanı öldü.

Yerel medya, intihar saldırılarının polis karakolları ve bir elektrik santraline yapıldığını, güvenlik güçlerinin IŞİD militanlarını geri püskürttüğünü bildiriyor. Bir yerel televizyon, kentin üstünden siyah dumanların yükseldiği ve otomatik silah seslerinin duyulduğu görüntüleri ekrana getirdi.

MAHALLEDE PANİK

Kürt yönetimi lideri Mesut Barzani’nin yayın kuruluşu Rudaw, IŞİD’li teröristlerin göçmen kılığında sisice kente girdiğini ve uyuyan hücrelerinde militanlara katılmasıyla gece saat 03.30’da saldırıların gerçekleştiğini bildiriyor. Etrafı sarılan IŞİD’lilerden altısının kendilerini havaya uçurduğunu belirten Rudaw, Kerkük sokaklarında yürüyen IŞİD’lileri gösteren fotoğrafları paylaştı. Sosyal medyadan Rudaw’a ulaştırılan fotoğraflarda, elleri silahlı IŞİD’li teröristlerin sokakta ilerledikleri anlaşılıyor. Yayın organı, Aden Mahallesi sakinlerinin IŞİD’liler yüzünden büyük bir korku, dehşet ve panik yaşadığını ve acil yardım çağrısında bulunduklarını aktardı.

Anadolu Ajansı’na bilgi veren polis kaynakları, bazı kent sakinlerinin militanlara yardım ettiğinden şüphelendiklerini söyledi. Polis ayrıca, kent merkezine sızan örgüt militanlarından altısının 1 Haziran semti, eski emniyet binası ve bir otel içerisinde kendisini patlattığını aktardı. Kerkük kent merkezindeki sokağa çıkma yasağı sürerken, IŞİD’in insan avcısı keskin nişancılarının çatılarda konuşlandığı ve masum halkı hedef aldığı görülüyor.

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yayın yapan El Sumeria gazetesi, polisin bir intihar saldırganını öldürdüğünü, diğer üçünün ise kendini havaya uçurduğunu aktardı. Kent sakinlerinin güvenliğinin sağlanması için bu gece başlatılan sokağa çıkma yasağı ise halen devam ediyor.

Arap, Kürt ve çoğunlukla Türkmen halkın yaşadığı Kerkük kentinin güvenliğini Peşmergeler sağlıyor. Kentin 55 kilometre güneyinde IŞİD’ın elindeki Havice ilçesi bulunuyor.

MUSUL’DAN KAN DONDURAN HABER

Irak’ın kuzeyindeki Musul kentinin terör örgütü IŞİD’in elinden alınması için sürdürülen operasyondan yeni haberler gelmeye devam ediyor. Irak’ta ABD destekli Musul operasyonu sürerken, Birleşmiş Milletler’den (BM) kan donduran bir açıklama geldi. Reuters’ın haberine göre, BM insan hakları yetkilileri, terör örgütü IŞİD’in Musul’un köylerinden en az 550 aileyi kent merkezine götürdüğünü açıkladı. Yetkililer, kentteki IŞİD mensuplarının bulunduğu bölgelere götürülen bu ailelerin canlı kalkan olarak kullanıldığının düşünüldüğünü belirtti. BM sözcüsü Ravina Shamdasani, bölgeden gelen ve "kanıtlarla desteklenen" bir bilgiye dayanarak, IŞİD’in bir köyde 40 sivili öldürdüğüne dair bir haberi de soruşturduklarını söyledi.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , , , ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: