KİTAP TAVSİYESİ /// Tutsak Türk Subaylarının şanlı direnişi : Er Mektubu Görülmüştür


KİTAP İLE İLGİLİ WEB SİTESİ : http://ermektubugorulmustur.com

Tutsak Türk Subaylarının şanlı direnişi : Er Mektubu Görülmüştür

Her şey Yargıtay’ın, Özel Yetkili İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Balyoz Davası’nda verdiği cezaları onamasıyla başladı. Hepimiz 16 ila 20 yıl arasında değişen ağır hapis cezalarına çarptırılmıştık. Bizlerin üzerinden Türk Ordusu’na nasıl büyük bir kumpas kurulduğunu görüyorduk ve bu durumu kabullenmemiz mümkün değildi. Adaletsizlik ve zulüm karşısında susmak, pes etmek Türk subayına yakışmazdı. Bunun üzerine kurulan kumpası ve yaşanılan hukuksuzlukları milletimize anlatmaya karar verdik. İnsanlardan, yatmamız istenen her yıl için bize sadece bir dakikalarını ayırmalarını istiyorduk. Kendimizden ve milletimizden o kadar emindik ki yaşananların iç yüzünü anlatmak için 16 dakikanın yeterli olduğunu düşünüyorduk.

Önce sosyal medyada bir girişim başlattık. Ardından Sayın Yılmaz Özdil bu meseleyi Hürriyet gazetesindeki köşesine taşıdı. İnsanların cezaevine gelmesi mümkün değildi. Bu yüzden okurlarından ve bütün milletimizden bizlere mektup yazmalarını istedi. Böylece bize yazanlara cevap vermemiz ve hiç tanımadığımız insanlara asrın iftirasını anlatmamız mümkün olacaktı.

Yılmaz Özdil 25 Ekim 2013 tarihli yazısını “Sahte kalabalık olmayalım” diye bitiriyordu. Etrafımızı bir sevgi halesiyle kuşatan, her koşulda bizlere desteklerini ileten insanların sahte kalabalık olmadığı hemen ortaya çıktı. Özdil’in yazısının yayımlandığı günün akşamı ilk mektubumuz gelmişti bile. Kampanya kısa sürede çığ gibi büyüdü. Birkaç ay içerisinde cezaevine ve Özdil’in elektronik posta adresine milyonlarca insan yazdı.

Dünyanın her köşesinden, yurdun dört bir yanından mektup geldi. İnsanlar Amerika’dan, Avrupa’dan, Surinam’dan, Porto Riko’dan, yani binlerce kilometre uzaktan, okyanusun ortasından, yerin yedi kat dibinden, 38.000 feet yükseklikteki yolcu uçağından bizlere ulaştılar, yüreklerimize dokundular. Kartpostallar, yapraklar, resimler gönderdiler; aşure niyetine çikolata yolladılar; hayatımıza girdiler, yaşam enerjimiz oldular. Eski tanıdıklarımız bizlerden korkuyla uzaklaşır, dost bildiklerimiz hızla yabancılaşırken, milletimiz duvarları aşıp yanımıza geldi; bizlere dost ve destek oldu. Bu toprakların aydınlık, dürüst, namuslu ve cesur insanlarına inancımız arttı.

Bazı yurttaşlarımız dürüstçe şüphelerini dile getirdiler. En çok onlara sevindik. “Kurunun yanında yaşlar da var” diyenleri, “Her şey senaryo mu?” diye soranları sabırla yanıtladık. Mektuplarımız hukuk ve adaletle ilgiliydi. Bizler ne bir siyasi görüşün taraftarlarıydık, ne darbe planladık ne de mesleğimizi yapmak dışında farklı bir uğraşın içine girdik. Bu toplumun çok farklı yerlerinden gelerek askerlik mesleğini seçmiş; kaderleri askeri okullarda, gemilerde, filolarda, kıtalarda, karargâhlarda kesişmiş insanlardık. Tek ortak özelliğimiz Atatürk’ün ilke ve devrimlerine gönülden bağlı askerler olmamız, bu ülkeyi ve onu var eden insanları canımızdan fazla sevmemizdi.

Bu millet, sevdasını milyonlarca “aşk” mektubuyla bize ulaştırdı. Yazılanlar karanlık günlerde dayanağımız, karamsar anlarda neşemiz oldu. Ancak Maltepe Askeri Cezaevi’nde bize güç veren bir dostumuz daha vardı. Zamanında suçlu diye buraya atılan usta şair Ataol Behramoğlu’nun diktiği bir ayva ağacıydı bu. En büyük dayanağımız ve en değerli hazinemiz olan mektupları, hayata küseceğine etrafını yeşertmeyi seçen Behramoğlu’nun diktiği o ağacın altında okuduk. Bu topraklarda Mustafa Kemal Atatürk’ün aydınlığının ve bereketinin asla yok edilemeyeceğini o ağacın altında bir kez daha anladık. O ağacın altında yaşananlar, milletimizin kökleri bin yılları aşan uygarlığının, zulmün ve zorbalığın karşısında asla eğilmeyen Türk’ün iradesinin göstergesidir.

Yazdığımız mektuplarda içinde bulunduğumuz süreçte bir hukuk katliamından ya da insan hakları ihlalinden daha fazlasının yaşandığını ifade ettik. Bize göre işin doğrusu şudur: Balyoz Davası hukukla ilgili değildir, siyasidir. İçinde bulunduğumuz dönemde ortaya çıkan rezaletlerin ve skandalların da ayan beyan gösterdiği üzere siyasi amaçla açılmış, yürütülmüş ve sonuçlandırılmıştır. Bu davanın siyasi sonuçları sadece bizleri değil maalesef bütün yurttaşlarımızı ilgilendirmektedir. Çağrımız, gelecekte çocuklarımızın siyasi davaların açılmadığı, bu türden kumpasların akla dahi getirilmediği bir ülkede yaşamaları içindir. Bir zamanlar bizleri linç etmek için sıraya girenlerin bile bugün “düzmece delillerden”, özel yetkili mahkemelerden ve kumpaslardan şikâyetçi olmaları haklılığımızı göstermektedir.

Cezaevlerinde sıkıntı çektik, o doğru. Canına kıyan arkadaşlarımızı, sevdiklerinin cenazelerine cezaevi aracıyla götürülenleri, biz “içerideyken” çekilenleri unutmamız mümkün değil. Bütün bunlara rağmen ümitsiz olmadık, kendimizi hiç tükenmiş hissetmedik; tersine hiç olmadığımız kadar özgürleştik ve güçlendik. Hapiste “ekmeği son damlasına kadar yemeyi” ve “ağız dolusu gülmeyi” hep aklımızda tuttuk. Gönderilen mektupları defalarca okuduk; yetmedi, bir daha okuduk. Okurken bazen gülümsedik, kimi zaman ağladık ama hepsinde aklandık ve onur duyduk. Milletimizin hükmü, bizleri hiçbir mahkemenin kudret ve kesinliğinin yetişemeyeceği bir güçle akladı. Bu güven ve övgüler karşısında bütün madalya ve rütbeler kifayetsiz kaldı. Artık hem Mustafa Kemal’in askerleri hem de yüce Türk milletinin erleriyiz ve bundan eşsiz bir kıvanç duyuyoruz. Gücümüz üniformadan yahut Silahlı Kuvvetler hiyerarşisinden değil tamamen kendimizden, haklılığımızdan ve bize destek veren milyonlarca insandan geliyor.

Gönderilen mektuplar bizi kudretli bir ırmak gibi besledi, kucakladı ve içine kattı; bereketi ve bolluğu cezaevinin duvarlarını aştı, daha büyük bir kitleye ulaşmak istedi. Bizden çok daha büyük anlamlara, çok daha önemli konulara doğru aktı. Önünde duramazdık. Bir kitap hazırlama fikri işte böyle doğdu. Ne kadar kalabalık ve sahici olduğumuzun bilinmesini, yürekten yazılmış bu mektupların bütün toplumu cesaretlendirmesini ve ümitlendirmesini diledik. Yazılanlar kalıcı olsun, tarihe not düşsün, birer ibret vesikası olarak çocuklarımız tarafından da okunsun istedik.

Milletimizin ışığının karanlıkta kalmış başka tutsaklara; evlerinde oturan, işyerlerinde çalışan, sokaklarda yürüyen esirlere de umut olmasını arzuladık.

Er Mektubu Görülmüştür, bizlere posta veya elektronik postayla gönderilen mektuplar arasından çok zorlanarak seçtiğimiz bölümlerden oluşuyor. Biz sadece derlemeye çalıştık ve bu kitabın asıl yazarının yalanlara ve iftiralara rağmen askerine sahip çıkan Türk milleti olduğu gerçeğini hiç unutmadık. Bu yüzden, Er Mektubu Görülmüştür’ün bütün geliri, gençlerimizin ve çocuklarımızın eğitimi için harcanmak üzere Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışlanmıştır.

Er Mektubu Görülmüştür bir milletin, karartılmaya çalışılan, çalınmaya çabalanan geleceğine sahip çıkışının belgesidir. Bir sevda imecesidir. Tarihte bir benzeri yoktur. Dosta, düşmana Türk milletinin gücünü gösteren bir ibret vesikasıdır. Karanlığın yenilişini müjdelemekte; vatana, namusa ve ahde vefaya duyulan sevgiyi anlatmaktadır. Bu sevdanın önünde saygıyla eğiliyor, “varlığımız, yüce Türk milletine armağan olsun” diyoruz.

Balyoz Davası’ndan tutsak Türk subayları adına

Hava Kurmay Albay D. İsmet Çınkı
Deniz Kurmay Albay Ender Kahya
Deniz Kurmay Albay M. Cem Okyay
Deniz Kurmay Albay F. Yavuz Uras
Deniz Kurmay Albay Erdinç Altıner

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: