HRANT DİNK DOSYASI : Dink cinayeti soruşturmasında kilit isim yüzbaşı Demirkale’ye tutuklama kararı


Hrant Dink cinayeti soruşturmasında, cinayet döneminde İstanbul Jandarma İstihbarat Yüzbaşı olan Muharrem Demirkale ve meslekten ihraç edilen Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ile eski jandarma görevlisi Yavuz Karakaya’nın tutuklanmasına karar verildi. 21 Eki 2016 Güncelleme 20:14 TSİ

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in 2007’de öldürülmesiyle ilgili soruşturmada, meslekten ihraç edilen MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin davanın tutuklu sanığı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ile 15 Temmuz darbe girişimi soruşturmasında tutuklanan eski jandarma görevlileri Muharrem Demirkale ve Yavuz Karakaya’nın tutuklanmasına karar verildi.

Muharrem Demirkale, cinayet döneminde İstanbul Jandarma İstihbarat Yüzbaşı idi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Gökalp Kökçü’nün yürüttüğü Dink cinayetine ilişkin soruşturma kapsamında ifadelerinin alınmasının ardından tutuklama istemiyle nöbetçi İstanbul 7. Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk edilen şüphelilerin sorgu işlemi sona erdi.

Nöbetçi hâkimlik, eski Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Celepoğlu ile eski jandarma görevlileri Yüzbaşı Demirkale ve Astsubay Karakaya’nın, "Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği" ve "kasten öldürme" suçlarından da tutuklanmasına hükmetti.

Bu şüpheliler Gülen örgütü soruşturmaları kapsamında meslekten ihraç edilmişti.

Suçlama ne?

Soruşturma savcısı Gökalp Kökçü’nün şüphelilerin mahkemeye sevk edilmesine ilişkin hazırladığı tutanakta, Dink cinayeti soruşturması şüphelilerinden Muharrem Demirkale ile Yavuz Karakaya’nın 15 Temmuz darbe girişimi sırasında, darbeciler safında Jandarma Genel Komutanlığı binası önünde silahlı çatışma sonucunda yakalandıkları ve her iki şüphelinin de Ankara Sulh Ceza Hâkimliği tarafından "darbeye teşebbüs" suçundan tutuklandıkları hatırlatıldı.

Dink’in öldürüldüğü 19 Ocak 2007’de şüpheli Muharrem Demirkale’nin İstanbul Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde yüzbaşı rütbesi ile TİM Komutanı olarak ve şüpheli Yavuz Karakaya’nın da astsubay rütbesiyle çalıştığı bilgisi verilen yazıda, Dink cinayeti tasarısının geliştirilmesi aşamalarında, hâlen Gülen örgütü üyesi olmak ve MİT tırlarının durdurulması davası nedeniyle tutuklu olan Celepoğlu’nun da Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Değerlendirme ve Analiz Merkezi’nde amir olarak görev yaptığı aktarıldı.

Sevk yazısında, şöyle denildi:

"Hrant Dink cinayetinin planlanması ve gerçekleştirilmesi aşamalarında aktif rol oynayan Trabzon ve İstihbarat Jandarma istihbarat görevlilerinin üzerinde üst amiri olarak Hamza Celepoğlu bulunmaktadır. Trabzon Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlilerince beraberlerinde haber elemanları da olduğu halde, Dink cinayeti tasarısının olgunlaştırılması ve hazırlık evresinde, öldürülen Dink’in Bakırköy’de bulunan konutu ve Beyaz Adım Yayıncılık isimli iş yeri çevresinde bu amaçla keşif faaliyeti yapıldığı 9 Ağustos 2006 tarihinde şüpheli Hamza Celepoğlu, İstihbarat Değerlendirme ve Analiz Merkez amiri olarak Jandarma Genel Komutanlığı’nda görev yapmaktadır. Şüpheli Celepoğlu’nun Dink cinayeti tasarısında ve Trabzon ile İstanbul istihbarat şube müdürlükleri görevlilerince Dink’in öldürülmesi amacıyla yürütülen illegal faaliyetlerden, (bulunduğu konum gereğince) bilgi sahibi olmaması mümkün değildir."

Kilit isim yüzbaşı Demirkale

Cinayet yerinde ve Dink’in evinin bulunduğu bölgede olduğu tespit edilen jandarmaların ortak noktasının o dönem İstanbul Jandarma İstihbarat Müdürü olan yüzbaşı Demirkale olduğu ortaya çıkmıştı. Yüzbaşı Demirkale’nin telefon kayıtları incelenmişti.

Muharrem Demirkale’nin, cinayet mahallinde olduğu belirlenen jandarma istihbaratçılarıyla cinayet öncesinde olağanüstü biçimde yoğunlaşan bir telefon trafiği tespit edilmişti.

Cinayet günü öğle saatlerinde Hrant Dink’in Bakırköy’deki evine giden jandarma istihbarata bağlı personel arasında Demirkale’nin de olduğu belirlenmişti.

Yıllardır hakkında hiçbir işlem yapılmayan Demirkale rütbe almaya devam etmişti. Yarbay rütbesiyle Ankara’da görev yapan Demirkale, 15 Temmuz’da darbe girişimine katılan askerler arasındaydı. 15 Temmuz’un ardından "darbe" ve "FETÖ üyeliği"nden de tutuklanan Demirkale ihraç edilmişti.

Tuğgeneral Hamza Celepoğlu, MİT’e ait tırların durdurulmasına ilişkin dava kapsamında tutuklu. Hamza Celepoğlu tutuklu olmasına rağmen 15 Temmuz darbe girişiminde cuntacıların "görevlendirme listesinde" yer alıyordu. Celepoğlu’nun isminin karşısında darbe sonrasındaki görev yeri olarak "Jandarma Genel Komutanlığı Denetleme Başkanlığı" yazıyordu. Tutuklu yargılanan Celepoğlu hakkındaki iddianamede, "Gülen yapılanmasına bağlı hareket ettiği" belirtilmişti. Bu durum sadece darbedeki değil, MİT tırlarının durdurulmasındaki "Cemaat bağlantısı"nı da ortaya koyan bir delil niteliğindeydi.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , , ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: