DARBELER DOSYASI /// MEHMET AĞAR : Dönemimde örgütün F’si yer almamıştır


15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nda konuşan Mehmet Ağar, emniyet müdürlüğü görevindeyken FETÖ konusunda uyarıda bulunduklarını vurguladı

TBMM, 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nda konuşan eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, emniyet müdürlüğü görevindeyken FETÖ uyarısında bulunduklarını açıkladı. Darbe kalkışmasının hafife alınmaması gerektiğini vurgulayan Ağar komisyonda özetle şöyle konuştu:

İTİRAFÇILARI DOĞRU TAKDİM: HSYK Başkanvekili’nin olağanüstü ürkütücü ifadeleri var. İnsanlara suç izafe etmek, mahkum etmek, hayatının çalınması bir takım kişileri tasfiye etmenin kabul edilecek bir yanı yoktur. Devlet geleneğine sahip bir ülkede, bir daha hiçbir şekilde olmayacak şekilde bu onarımın yapılması lazım. Gizli örgütlerde çözülmelerin sağlanması için ciddi bir sorgulama sürecinin olması lazım. İtirafçı, pişmanlık gibi insanları demoralize edecek şekilde tarifin doğru tarafı yoktur. İtirafçılık yerine, bu millete bir hizmet şeklinde takdim edilmelidir. Deşifre etmeksizin, hassas cerrah nezaketi dikkatiyle yapılması gereken işlerdir.

MAĞDURİYET HAVASI: Kapsamlı soruşturmalarda mağduriyet olmaması mümkün değildir. Ama düşük yüzde vardır. Topyekün bir mağduriyet havasını da takdim etmek örgüt için avantaj sağlar. Komisyonlar kurulmuştur. Hükümetin, muhalefetten gelen somut taleplere karşı, mağduriyetlerin kaldırılması ile bu hava izale olur. Aksi halde bu örgütün kendisi için avantaj sağlar. Sempatizan kesiminin rehabilitasyonu konusunda farklı politikaların geliştirilmesi lazım.

DUYUMLAR HEP OLMUŞTUR Siyasi olarak görev yaptığım dönemde bürokratların başına hiçbir kaza gelmedi. Hiçbir soruşturma da ismi cismi geçmeyen insanlardır. Bu tür duyumlar her zaman olmuştur. 1993’te göreve geldim. Daha önce gelen müdür geniş çaplı tasfiye yapmıştı. Beş polis kolejinin dördünü kapattı, sızmalara karşı. 1991’de daha sonra ben göreve geldiğimde hazır kadro buldum. Değişiklik yapmaya gerek görmedim. Bizim dönemimizde aktif görev yapanlar ne tarikata ne soruşturmaya bulaşmıştır. Genel Müdürlüğüm döneminde Fetullah Gülen örgütün F’si yer almamıştır. Kimseye karakol komiserliği bile vermemişimdir.

HERKES HİSSESİNİ ALACAK: Kimin kaç gram sorumluluğu var, devlette karşılıksız kalmaz. Herkes hissesini alacaktır, bu sorumluluğa katlanacak. Sorumlu olmayan devleti yönetme hevesinde olamaz.

BANA YANAŞAMADILAR: (Kendi döneminizde FETÖ tespitiniz oldu mu?) Teklife dahi cesaret edemez. O dönem bana yanaşmaları söz konusu olmaz. İrtibatım olmadığı için güvenmedikleri insanlara yaklaşmazlar.

TKP İTİRAFI: “Şube müdürüyken bu bizim sol örgütlerin arkasında hep Rus servisleri var sanıyorduk. Ona göre şartlanmıştık. Emniyet Genel Müdürü olunca anladım ki Batı servisleri var. Hiçbirinin arkasında Rus servisi yok. Ruslar da TKP’yi bir tek desteklemişlerdi. Sonra Rusya’da rejim değişince TKP de ortada kaldı. TKP’nin hayatında eline bıçak almamış düzgün fikir adamları kabul etmek lazım hepsini. Hiçbir şiddet eylemi olmayan insanlardı. Geri kalanların hepsinde Batı istihbaratı vardı. Yabancı istihbarat örgütleri hep vardı. Yabancı istihbarat servislerinin paravan adamları var. Fiilen içinde olmasına gerek yok. STK’lar, iş alemleri var, her çeşit adamı kullanarak nüfuz ettikleri görülüyor. Geçmişte, Atatürk büstleri, Türk bayrakları ile herkesin gönlünü okşuyordu, bu okşamanın sonucunda nereye kadar gelindiği görüldü.”

SİYASETTEN UZAĞIM: (MİT kalkışmada görevini yaptı mı?) İstihbarat noksanlığı görülüyor, sızmalar olmuş, bildirilmiş. Bu kadar yaygın örgütlenme askeri şahıslar, eski polis, savcılar bir iki bin kişi haberdar. Duyulamaması ciddi zafiyet. Kimseyi sorumlu tutamam. Belki de haberleri vardı, belki bilgi verildi, belki başka takipleri vardı. Siyasetten devletten uzağım şu an.

‘Raporla uyardık’

Emniyet genel müdürüyken bahsettiğiniz yapıya dair ikazlar, kurum kayıtlarında, emniyet raporlarında vardır. Uyardık.

ANAP-DYP BİRLEŞMESİ: ANAP-DYP görüşmelerinde asla Fetullah Gülen’in müdahalesi olmadı. Üç milletvekili ile geldi partinin yarısını almak istedi. Benim yaptığım büyük hatadır. Partinin yarısını istiyor, ANAP’ı kapatacak ama o ismi muhafaza etmek istiyorlar. Böyle şey kabul edilir mi?

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: