IRAK DOSYASI : Haydar El İbadi kimdir ???


1952 Bağdat doğumlu. Şii bir aileden geliyor. Saddam öncesi devirde babası Irak’tan kaçarken Haydar El-İbadi’yi de yanında götürdü, İngiltere’ye yerleştiler. Saddam Hüseyin devrinde de orada kalmaya devam ettiler.

İbadi öğrenimini orada tamamladı, iş hayatına atıldı. Bir ömür orada yaşadıktan sonra, ne olduysa Saddam sonrası Irak’ına döndü ve ayağının tozuyla ilk hükümete Başbakan danışmanı tâyin edildi, parlamentoya sokuldu. Bu âni ve beklenmedik dönüşü ve döner dönmez tepeden siyasete girişi Türkiye’deki Kemal Dervişoğlu tecrübesini hatırlatır.

Irak hükümetlerinde çeşitli görevler aldıktan sonra Şii siyasi partilerin, diğer bir deyişle İran ve ABD’nin desteğiyle 2014’te Başbakanlık görevine getirildi.
İbadi’yi Başbakanlığa getirilen ABD-İran ittifakı, hemen sonra da göstermelik bir çatışmayla Felluce’yi DAEŞ’ten alıp İbadi’ye vererek onu "Felluce fatihi" yapmış; bu sayede mecliste sünnilerin taleplerini reddetmek için konumu sağlamlaştırmışlardır. (Türkiye tarafından çok iyi bilindiği üzere, sömürecekleri ülkelerde sahte kahraman lider üretme konusunda İngiltere-ABD oldukça mahirdir.)

ABD-İran ittifakının iktidara taşıdıkları bu "kahraman başbakan"dan beklentileri ise Irak’ı mefluç (felçli) ve paramparça bir halde tutması ve zaman zaman ufak tefek ricalarını (!) yerine getirmesi.

Musul’dan ABD’yi, İngiltere’yi, İran’ı, PKK’yı değil de, niye Türkiye’yi uzak tutmaya çalıştığı biraz anlaşılmıştır herhalde. Tabi niye devlet adamlığı kalitesine haiz olmadığı da…

Reklamlar

Etiketlendi:,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: