FSB DOSYASI : Rus ajanlarını deşifre eden o isim öldürüldü mü ??


Geçtiğimiz yıllarda ABD’de ortaya çıkan casusluk skandalı olayında vatan hainliği suçlaması ile gıyabında yargılanan Rus istihbarat yetkilisi, Aleksandr Poteyev’in öldüğü bildirildi.

Geçtiğimiz yıllarda ABD’de ortaya çıkan casusluk skandalı olayında vatan hainliği suçlaması ile gıyabında yargılanan Rus istihbarat yetkilisi, Aleksandr Poteyev’in öldüğü bildirildi. Ancak Moskova bu bilgiyi henüz doğrulamazken, Poteyev’i arananlar listesinden de çıkarmadı.

Interfax’a konuşan bir kaynak "Elde edilen bazı bilgilere göre Poteyev ABD’de öldüğü verisi bugünlerde doğrulandı" sözleri ile haberin kendilerine ulaştığı bilgisini paylaştı.

Başka bir kaynak ise Poteyev’in öldüğü bilgisinin Moskova’ya ulaştığını doğrularken, bu haberin yayılmasındaki amacın vatan hainliğinden suçlanan kişinin unutulması için bilinçli şekilde yayılmış yalan bir haber olabileceği ihtimalini de vurguladı.

İstihbarat servisinde albay olarak görevli Aleksandr Poteyev 2010 yılında ABD’de görevli bir grup Rus ajanının deşifre olmalarını sağlamıştı.

O günden sonra güzelliği ile dikkat çeken Anna Chapman’ın da içinde bulunduğu on kişi ABD’li yetkililer tarafından tutuklanarak sorgulanmışlardı.

AİLESİYLE ABD’YE KAÇMIŞTI

Tutuklanan Rus ajanları, casusluk suçlaması ile Rusya’da tutuklu bulunan bir grup ABD vatandaşı ile takas edilerek Moskova’ya iade edilmişlerdi. Casus skandalına adı karışan Chapman ise ilerleyen yıllarda bir televizyon programının sunuculuğunu üstlenerek farklı bir kariyer yoluna girmişti.

Poteyev ise, Rus mahkemeleri tarafından vatan hainliği suçlaması ile 25 yıla mahkum edilince ailesi ile birlikte ABD’ye kaçmayı başarmıştı.

Adı bildirilmeyen bir kaynak, Poteyev’in ölümüne dair resmi belgelerin ellerine geçmesinden önce kendisinin uluslararası arananlar listesinden çıkarılmasının mümkün olmadığını vurguluyor.

Rusya’nın başkanlık sözcüsü Dmitry Preskov, Poteyev’in akıbetinin Kremlin’in umurunda olmadığını ifade ederken, ölüsünün ya da dirisinin kendileri için bir tehlike içermediğini belirtiyor.

RUSYA FEDERAL GÜVENLİK SERVİSİ BAŞKANI: STRESTEN ÖLMÜŞTÜR

Rusya Federal Güvenlik Servisi başkanı Nikolay Kovalev, resmi bir otopsi belgesinin ABD tarafından kendilerine ulaştırılmasından önce ölümün gerçek olduğuna inanmak için ortada bir sebep olmadığını söylüyor.

Kovalev, aynı zamanda bu olayın gerçek olması durumunda ölüm sebebinin muhtemelen daimi bir stres olabileceğini, ülkesine ihanet eden vatan hainlerinin hayatlarının geri kalan kesiminde tüm öteki hastalıkların etkilerini arttıran daimi bir stresten muzdarip olarak yaşamak zorunda kaldıklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: RT.com

Çeviri: Şıvan Okçuoğlu

Odatv.com

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: