FBI DOSYASI : ABD’de MÜSİAD ve Türk derneklerine FBI kıskacı


Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği ile yakın çalışan bazı Türk-Amerikan dernekleri FBI tarafından mercek altına alındı…

ABD’de özellikle son iki yılda kurulup örgütlenen ve Ermeni meselesinden Türkiye’yi yakından ilgilendiren diğer konulara Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği ile yakın çalışan bazı Türk-Amerikan derneklerinin Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından mercek altına alındıkları ortaya çıktı.

Hürriyet’ten Tolga Tanış’ın haberine göre FBI’ın, başlattığı inceleme kapsamında iki yıl önce kurulan ve 100’den fazla Türk-Amerikan derneğinin desteğiyle hareket eden Türk-Amerikan Yönlendirme Komitesi (TASC) ile ABD’deki örgütlenme ağını genişleten Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) yöneticileri, İ.U., M.T. ve H.İ.D.’yi ziyaret edip sorular sordukları öğrenildi. Yöneticilerden M.G. hakkında ise bazı kişilerin yakın çevresine M.G.’yi sordukları kaydedildi.

Görüşmelerin temmuzda başladığı ve sonrasında İ.U.’nun ABD’de kalıcı oturma izni almak için yaptığı Yeşil Kart başvurusunun reddedildiği belirtildi. Amerikan Adalet Bakanlığı Sözcüsü Marc Raimondi, Hürriyet’in sorusu üzerine “Yorum yok” diyerek konuyla ilgili bilgi vermekten kaçındı.

Dolayısıyla incelemenin bir soruşturmaya dönüşüp dönüşmediği bilinmiyor. TASC ise dün bir açıklama yaparak kendileri hakkında bir FBI soruşturması olmadığını savundu.

Halen Türkiye’de bulunan İ.U. ise Hürriyet’e şunları söyledi: “Bana temmuzda gelen FBI yetkilileri bir ihbar alındığını ve bunun değerlendirildiğini söylediler. Bana daha çok MÜSİAD ve TASC’ın faaliyetleri için ‘Dışarıdan yardım alıyor musunuz’ dediler. Ben de almadığımızı, kanunen de böyle bir yardım alamayacağımızı söyledim. Fetullah Gülen cemaatinin kendilerine bunu engel engel olarak görmesi de söz konusu."

Odatv.com

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: