EGE ADALARI SORUNU DOSYASI : Yunan Savunma Bakanı, ülkesinin tatbikatını Türk adasından izledi


Yunanistan’ın 2004 yılında 3 adayla başlattığı işgal, 17’ye yükseldi. Yunan Savunma Bakanı Kammenos, ülkesinin Ege Denizi’nde yaptığı tatbikatı Türk adası Bulamaç’tan izledi.

Haber metni: Lozan’ın zafer mi hezimet mi olduğu gündemi meşgul ederken, Yunanistan Türk adalarına kendi bayrağını dikmeye devam ediyor.

YUNAN BAKAN TATBİKATI TÜRK ADASINDAN İZLEDİ

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos’un, Yunan donanmasının 2016 tatbikatını Bulamaç Adası’ndan (Farmakonisi) izlediği belirtildi. Yunan basını ayrıca, Kammenos’un Bulamaç’taki askeri birliği ziyaret ettiğini de açıkladı.

AKP’nin işgali görmezden gelmesi basında ve sosyal medyada büyük tepki toplarken, hükümet kanadı konuyla ilgili sessizliğini koruyor.

ÜMİT YALIM VE YENİÇAĞ AÇIKLAMIŞTI

Eski Millî Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım ve Yeniçağ Gazetesi Yazarı Ahmet Takan konuyla ilgili belgeleri ortaya koyarak AKP iktidarından sonra işgal edilen adalar konusundaki gerçekleri gün yüzüne çıkarmıştı.

İŞGALİ DAVUTOĞLU DA KABUL ETTİ

İşgal olayı, 31 Aralık 2008’de Yunan Genelkurmay Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı’nın helikopterle Aydın/Bulamaç Adası’na gelmesiyle ortaya çıktı. Müteakiben Yunan Cumhurbaşkanı da Aydın/Eşek Adası’na gelerek ve adada yapılan törenlere katıldı. Bu olaylar üzerine Genelkurmay Başkanlığı’na davet edilen Dışişleri Bakanlığı diplomatları, anılan adaların Türkiye’ye ait olduğunu beyan etti ve diplomatlardan birisi ’işgalin hükümetin bilgisi dahilinde yapıldığını’ itiraf etti. 2004 yılından itibaren Yunan askerine teslim edilen adalar ile ilgili olarak, 2011-2016 yılları arasında, 5 yılı aşkın süredir, görsel ve yazılı basında yüzlerce haber çıktı. Erdoğan ve AKP hükümetine destek veren Akit, TRT ve Yeni Şafak gibi basın kuruluşları da işgal konusunu haber yaptı. Erdoğan ve AKP iktidarları tarafından haberler sessizlik ile geçiştirilirken, bir kez bile açıklama yapılmadı. Böylece Erdoğan ve AKP iktidarları suçlamaları zımnen ve hukuken kabul etmiş oldu. Ayrıca CHP ve MHP Milletvekillerinin soru önergelerine verilen cevaplarda, bizzat Davutoğlu tarafından işgal kabul edilmiştir. TBMM’de 26 Mart 2015’te yapılan oturumda, dönemin Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından, ‘Lozan ve Paris Antlaşmalarına göre adaların hukuken Türkiye’ye ait olduğu ve adaların fiili olarak Yunan işgali altında olduğu’ beyan edildi.

Kaynak: Yunan Savunma Bakanı, ülkesinin tatbikatını Türk adasından izledi

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: