DARBELER DOSYASI /// Amerikalı tarihçi, gazeteci ve yazar F. William Engdahl : ‘Darbeyi vatansever subaylar en gelledi’


Amerikalı tarihçi, gazeteci ve yazar F. William Engdahl Rus düşünce kuruluşu Katehon’da yayınlanan makalesinde 15 Temmuz kalkışmasını milliyetçi ve vatansever Türk subaylarının engellediğini söyledi

Engdah’a göre darbe girişiminin kuvvetli bir dirençle ve çok da zaman almadan püskürtülmesinin önemli sebeplerinden biri FETÖ mensubu subayların aslında pek de işine kani askeri stratejistler olmamaları. CIA Ulusal İstihbarat Konseyi Başkan Yardımcısı Graham E. Fuller’in darbe sırasında İstanbul merkezine 20 dk. uzaklıkta olan Büyükada’da olmasına dikkat çeken Engdah, Fuller’in, darbenin kesin manada başarısızlığa uğradığından emin olana kadar bulunduğu merkezde gelişmeleri dikkatle takip ettiğini vurguladı.

Emir-komuta zinciri içerisinde gerçekleşmeyen söz konusu darbe girişimini vatansever ve milliyetçi subayların engellediğine vurgu yapan Engdah satır aralarında önemli bir iddiaya vurgu yaptı. Buna göre, ABD’nin eski Afganistan operasyonlarından sorumlu generali John F. Campbell ve Afganistan’da bir dönem birlikte çalıştığı FETÖ bağlantılı generaller, darbe girişimine destek verebileceklerini düşündükleri üst rütbeli subaylara Cezayir’deki UCB Bank üzerinden 2 milyar dolar dağıttılar.

FETULLAH’IN AKIL HOCASI FULLER

Engdah’a göre CIA tarafından kullanıldığı dokümanlarla ispatlı olan FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’e dünya çapındaki operasyonlarda akıl hocalığı yapan Fuller bu durumu bir kitabında şu sözlerle özetliyor: "Soğuk savaş sona erdi – Şimdi, İslam’ı Rusya ve Çin’e karşı kullanmamıza izin verin çünkü bu formül Afganistan’da çok iyi çalıştı."

Engdah’a göre, 2007’de değeri 50 milyar dolar olarak ölçülen ve dünya çapında faaliyet yürüten Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tıpkı Scientology Kilisesi’nin izlediği stratejiyle hareket ediyor; iş çevrelerindeki lobiler yoluyla para akışı sağlanırken, ortada gerçek bir merkez yokmuş gibi hareket ediyorlar. Engdah bu durumu ‘büyük bir gizem perdesi’ şeklinde özetliyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: