ARAŞTIRMA DOSYASI /// ARMAĞAN KULOĞLU : RAKKA VE MUSUL’A EL MECB UR


Arma%25C4%259Fan%2BKulo%25C4%259Flu.PNG

Armağan KULOĞLU

08 Ekim 2016 Cumartesi 00:00

Fırat Kalkanı Operasyonu’nun, bölgenin IŞİD’den temizlenene kadar devam edeceği ifade edilmektedir. Ancak bu harekâtın hedefi ve bundan sonra yapılacak operasyonların amacı, bölgenin IŞİD’den temizlenmesinin çok ötesindedir.

sa%25C4%259Fa%2Bparmak.pngFırat Kalkanı’nın hedefi

SA%25C4%259EA%2BMAV%25C4%25B0%2BOK-1.pngBu harekâtın hedefi, "95×45 km.lik bir alanı kontrol ederek buradaki IŞİD tehdidini yok etmek ve bu sahayı güvenli bir bölge haline getirerek güvenliği sürekli kılmak ve mültecilerin de bu bölgede yaşamasına imkân sağlamak" şeklinde açıklanmıştır.

Ancak bu harekâtın hedefinin, IŞİD tehdidinin ötesinde, PYD’nin Suriye’nin kuzeyinde oluşturduğu kantonların, Fırat Kalkanı’yla arasına girmek suretiyle kuzeyde bir Kürt oluşumunun gerçekleşmesini önlemek olduğu da bir gerçektir. Ayrıca PYD’yi, Türkiye’nin Kırmızı Çizgi olarak ilan etmesine rağmen işgal ettiği Menbic bölgesinden çekilmeye de zorlamaktır.
SA%25C4%259EA%2BMAV%25C4%25B0%2BOK-1.pngKonu bölgenin IŞİD’den temizlenmesi olduğunda taraflar itiraz etmemektedir. Üstüne üslük göstermelik de olsa koalisyon tarafından da desteklenmektedir. Ancak PYD söz konusu olduğunda en başta ABD’den itiraz gelmektedir. Bu nedenle işi uzatmadan askeri gücümüzü artırarak harekâtın süratle sonuçlandırılmasına ihtiyaç vardır. Menbic konusunda da Türkiye itibarını korumalıdır.

sa%25C4%259Fa%2Bparmak.pngRakka operasyonundaki anlaşmazlık

SA%25C4%259EA%2BMAV%25C4%25B0%2BOK-1.png Türkiye, Rakka’nın IŞİD’den temizlenmesi maksadıyla yapılacak operasyonu, PYD’nin katılmaması şartıyla destekleyeceğini, hatta ÖSO’yla Fırat Kalkanı’nda yaptığı iş birliğini Rakka’da da gerçekleştirebileceğini beyan etmiştir. Ancak ABD’nin bu konuda itirazı vardır. PYD’yi kendi müttefiki ve kara gücü olarak gördüğünden ondan vazgeçememektedir.

SA%25C4%259EA%2BMAV%25C4%25B0%2BOK-1.png Türkiye bu harekâta katılmazsa, Rakka’nın da PYD tarafından kontrol edilmesine seyirci kalacak, bölgede var olan etkinliği azalacak, katılırsa da, PKK’nın Suriye kolunu teşkil eden ve kendisine de tehdit olan bir terör örgütüyle birlikte hareket etme çıkmazına girecektir. ABD ise bu harekât için de PYD’den vazgeçememektedir. Türkiye de bunu kabul etmemektedir.

SA%25C4%259EA%2BMAV%25C4%25B0%2BOK-1.png Bu durumda ABD tarafından, IŞİD operasyonuna PYD’nin değil, içinde YPG de olan Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) katılacağı, hatta SDG’nin içinde YPG’ye yer verilmeyeceği ifade edilerek bir ara çözüm bulmaya çalışılmaktadır. Fakat başta Menbic konusu olmak üzere, diğer konularda olduğu gibi ABD’ye inanmak mümkün değildir.Hatta ABD, Türkiye’nin Suriye içlerinde daha fazla ilerleyerek etkinliğini artırmasını da istememektedir. Ancak Türkiye’nin de bu operasyonda yer alması zorunludur.
sa%25C4%259Fa%2Bparmak.pngMusul harekâtı çıkmazı
SA%25C4%259EA%2BMAV%25C4%25B0%2BOK-1.pngTürkiye’nin Musul operasyonunda yer alması da kaçınılmazdır. Bu konuya da isteklidir. Ancak Peşmerge, Türkiye’nin harekâta katılmasını istememektedir. Barzani, Musul’u IŞİD’den, ABD’nin ve koalisyonun desteğiyle temizleyerek bu bölgeyi kendi yönetiminin sınırları içine dahil etme niyetindedir. Kerkük’te referanduma başvuracak olan Kürt yönetimi, daha geniş bir coğrafyada egemenlik kurma düşüncesinde olduğundan, Türkiye’yi Musul’dan uzak tutarak burayı da Kerkük’e benzetmeye çalışmaktadır.
SA%25C4%259EA%2BMAV%25C4%25B0%2BOK-1.pngIrak yönetiminin TSK’yı Başika’da istememesinin sebebi de, ABD-Rusya anlaşmazlığı ve ABD’nin Türkiye’yi Suriye içlerinde daha fazla ilerlemesini ve bölgede fazla etkinlik kazanmasını istememesinin sonucudur. ABD, Türkiye’ye karşı Irak’ı kullanmaktadır.
SA%25C4%259EA%2BMAV%25C4%25B0%2BOK-1.pngTürkiye’nin, Musul operasyonuna katılma isteğinden vazgeçmemesi gerekir.

sa%25C4%259Fa%2Bparmak.pngAdım adım "Büyük Kürdistan"

SA%25C4%259EA%2BMAV%25C4%25B0%2BOK-1.pngGüney bölgemizde oynanan oyunun esası, sözde Büyük Kürdistan’dır. Barzani yönetiminin de, Suriye’deki Kürt oluşumunun da, bunun içindeki PYD’nin de, bunlara destek veren, başta ABD, küresel güçlerin de amacı budur.

SA%25C4%259EA%2BMAV%25C4%25B0%2BOK-1.pngSuriye ve Irak’taki tehdit, IŞİD’in çok ötesinde Kürdistan’dır. Suriye’nin ve Irak’ın siyasi bütünlük içinde toprak bütünlüğü bu tehdidi önler. Bu nedenle Türkiye’nin, geç kalınmış olsa da, ABD’nin tutumunu da dikkate alarak, Suriye için, Rusya ve Suriye yönetimiyle iş birliğinde bulunması, buna İran’ı da dahil etmesi kendi menfaatinedir.Diğer konularda olduğu gibi inadı bırakarak, bunda da ivedi bir "U" dönüşe ihtiyaç vardır.

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/ sitesinden 08.10.2016 tarihinde yazdırılmıştır.


Llink : https://kemaladal.blogspot.com.tr/2016/10/rakka-ve-musula-el-mecbur.html

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: