BOP DOSYASI : Büyük Ortadoğu Projesinde Türkiye’nin rolü nedir ??


Büyük ortadoğu projesinin tarihsel gelişimi nedir?Türkiye’nin bu projedeki rolü nedir? Bu projenin nedenleri nelerdir?Tarih ve politika içerikli köşe yazısı tadında bilgilendirici haberimize.

“Büyük Ortadoğu Projesi”(BOP),Ortadoğu ve yakın coğrafyasında yer alan ülkelerde batılı tarzında demokrasinin sağlanması,terörizmin tamamen kaldırılması,ekonomik ilişkilerin ve ticaretin arttırılması ve çeşitli ekonomik işbirlikleri sağlanarak bölgenin sözde istikrara kavuşturulması amacını güden bir projedir.Aslında bu olayın özü Sevr yılların dayanmaktadır. 1920 yılında İngiltere tarafından çizilen sınırların yeniden gözden geçirilmesi amacını taşıyan bu bölücü projede,ABD’ye göre yanlış çizilen sınırlar yüzünden bölgede şuan terörizm ve istikrarsızlık gelişiyor, bölge kaynakları da yanlış ülkeler tarafından kullanılıyor. ABD,1920 yılında İngiltere’nin yaptığı gibi bölgede böl ve yönet taktiğini yapmaya çabalıyor ve bunun içinde hemen İsrail’i kullanıyor. ABD’nin Donald Rumsfeld, Paul Wolfowitz,Dick Cheney ve William Kristol gibi isimlerinden önderliğinde, 1997’de oluşturduğu ‘Yeni Amerikan Yüzyılı Projesi’nin bir alt unsuru olan ‘Yeni Dünya Düzeni’ projesi aslında şimdiki BOP’tur.Tüm Dünya tarafından kabul edilen ilk ortadoğu projesinin babası sayılan ve ABD Kongresinin 1957 yılında kabul ettiği Eisenhower Doktrini olarak bilinen kararı bugünkü BOP’tan pekte farklı değildir.Fakat ABD’nin BOP ile ilgili planları 1957’lere değil de 1871’e kadar dayanır.Osmanlı aslında bu tarihte Musul ve Kerkük üzerinde petrol çıkarmayla ilgili olarak Almanlarla bizzat görüşmüş ve Musul da bulunan Mandali bataklığına bir rafineri kurmuştur.Bu olayı hazmedemeyen İngilizler 1901’de petrol çıkaran Alman Deutsche Bank şirketine dolaylı yoldan ortak olarak petrol çıkarmaya da devam edilmiştir. 1907 yılında aniden patlak veren Jön Türk devriminde de bütün bu girişimler iptal edilmiştir ve ABD petrol arama işine girmiştir.İşte ABD’nin BOP projesi esasen bu vasıtayla başladı.

BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİNDE TÜRKİYE VE NEDEN BOP?

Ortadoğu ve Bölgedeki Kaynakların BOP İçin Önemi Dünyanın kanıtlanmış doğalgaz rezervlerinin en fazlası yüzde 34 ile Ortadoğu’dadır.Gelecekte daha da kıymetlenen Petrol tüketimi 2003’te günde 66 milyon varilken, 2020’de bu sayı 119 milyon varil olacaktır.Geleceğin küresel çaptaki petrol ihtiyacını epeyce karşılayabilecek ve bu maksatla üretimi artırabilecek tek bölge Ortadoğu’dur.Rakamlar incelendiğinde ise ABD eğer gelecekte gücünü arttırmak istiyorsa BOP’u gerçekleştirmekten başka bir çaresi yoktur. Bill Clinton tarafından 1997 yılında bizzat açıklanan şeyler ise resmen bir itiraf niteliğinde olmuştur.200 milyon varillik petrol rezerviyle Hazar Denizi lokasyonu (Türkmenistan,Özbekistan,Kazakistan,İran, Kuzey Irak, Doğu ve Güneydoğu Anadolu) dünyanın artan enerji talebi için önemli bir rol oynamaya aday olan ülkeler olarak önemli olduğu belirtilmiş ve ABD’nin petrol kaynaklarının tükeneceği zaman bu bölgedeki kaynakların tek kurtuluşları olduğunu bizzat açıklamıştır. Bu itiraf niteliği taşıyan açıklamalardan sonra zaten bugünki planlar ve emperyalist tuzaklar ülkemiz üzerinde adeta tek tek işlenmektedir. Ortadoğu da bulunan 22 ülkeyi parçalayarak 220 eyalet haline getirmek ve bütün kaynakları elinde tutmak istemeyen ABD,BOP için 2030 yılını hedef almıştır. Dünyadaki gelecek şimdiden bor madenine bağlanmışken rezervlere bakıldığında ise bor yataklarının 76 ülkemizde bulunmaktadır.Bu da bizi BOP’un tam hedef noktasına yerleştiriyor. Türkiye için tek tehlike bu da değil…Ortadoğu da kurulması istenen bir Kürt devleti olasılığıdır. Orada Kürt devletinin kurulması demek Kars’tan Diyarbakır’a kadar olan yerin Kürt toprakları olarak koparılmasıdır. Yıllardır ABD’nin PKK ve El-Kaide gibi bölücü terör örgütlerini milyarlarca dolar harcayarak desteklemesi bu büyük amacın en önemli ispatıdır. T.C Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise BOP Projesi’nin eşbaşkanı olduğunu meydanlarda söylemiştir. Condelezza Rice ve Graham Fuller gibi isimlerde bu proje için oldukça önemli açıklamalar yapmıştır. BOP için gerekli olan kaos, ölüm ve savaş ortamı şu an Ortadoğu coğrafyasında kol gezerken, maalesef ki Türkiye’de bu projenin yüzünden bu yangının tam ortasında kalmıştır. ABD’nin,Suriye ve Türkiye’yi ortalama 20 yıl içinde işgal ederek parçalayacağı tahmini hiçte azımsanacak bir varsayım değildir…

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: