TARİH : ÇANAKKALE SAVAŞLARINDA KÜRT 72 VE 77. ALAYLARI


ÖZEL BÜRO NOTU : ÖNCELİKLE BU İLETİYİ PAYLAŞAN ERGUN ÖZGEN BEYEFENDİYE TEŞEKKÜR EDERİZ. AMACIMIZ KURTULUŞ SAVAŞINDA TEK YÜREK TEK BİLEK SAVAŞAN KÜRT KARDEŞLERİMİZİ RENCİDE ETMEK DEĞİL, TARİHİ BİR DURUM HAKKINDA BİR TESPİT YAPMAKTIR. BURADA BAHSEDİLEN KÜÇÜK BİR AZINLIKTIR. BİZ GEREK ÇANAKKALE’DE GEREKSE DİĞER SAVAŞLARDA KÜRT, TÜRK, BOŞNAK, MANAV, YÖRÜK, GÜRCÜ, RUM, LAZ VE ÇERKEZ BERABER SAVAŞTIK. BİR KEZ DAHA KAHRAMANLARIMIZI RAHMET İLE ANARIZ. ANCAK MAALESEF HER TOPLUMDA BU TÜR AZINLIKLAR ÇIKABİLİR. BU NEDENLE KÜRT KARDEŞLERİMİZ ÜZERİNE ALINMASIN.

KÜRTLER ÇANAKKALE SAVAŞINDA..!!

Çanakkale Şavaşı’nda tek bir kurşun dahi atmadan dağılan 77. alayın tamamı Kürt ve Araplardan oluşuyordu. Savaştan kaçan bu Kürt ve Arap askerler cephe gerisinde Türk Ordusu’nu uğraştırmış, erzak ve mühimmat konvoylarını yağmalayarak düşmandan daha fazla zararlar vermiş ve savaş dolayısıyla haklarında infaz kararı çıkarılmış ve yakalanan firariler derhal infaz edilmiştir.

Yine bir başka; Kürt ve Arap askerlerden oluşan 72. alay ise çatışmaların en çetin olduğu Conkbayırı’nda, kanatlarını korumakla görevli olduğu 57. alayı yüzüstü bırakmış, silahlarını dahi düşmana bırakarak etrafa dağılmış ve hatta esir düşmüşlerdir.


Şefik Aker Paşa anılarında bu şerefsizlik ve kahpelikten bahsetmektedir.


Dumlupınar Savaşı’ndan sonra Yunanlılar’ın geri çekilmesini sağlayan ve İzmir’e giren ilk Türk süvarilerin başındaki komutan olan Orgeneral Fahrettin Altay Arıburnu Muharebe Raporları’nı, Mustafa Kemal Atatürk’e sunarken bu alayların Kürt ve Araplardan olduğunu bizzat bildirmiştir. Mustafa Kemal Atatürk buna çok öfkelenerek karşı çıkmış ama zamanın çok dar ve kısıtlı olduğundan, bunların kısa da olsa her türlü eğitime tabii tutulmasına ve arkalarında bunları gözetleyici ufak bir birliğin de oluşturulmasına karar vermiştir.

İnanmayan arkadaşlar bu bilgileri Türkiye Büyük Millet Meclisi arşivlerinde ve Genelkurmay’ın askeri arşivlerinde de bulabilirler ve bu bilgiler raporlarla sabittir.


Kaynak isteyenler için;


Emekli Albay Şefik Aker, ‘Çanakkale-Arıburnu Savaşları ve 27.Alay’, Çanakkale Hatıraları, Arma Yayınları, İstanbul, Kasım 2001 (ilk baskı: Askeri Mecmua dergisi, sayı:40, 1935) Daha sonra Fahrettin Altay’ın Çanakkale hatıraları adlı notları,
Yine sonra Arıburnu Muharebeleri Raporu..


Hatta en iyisi Genelkurmay ve TBMM arşivlerinden de ulaşabilirsiniz. Dilekçe yazarak bile ulaşabilirsiniz ama gidip bizzat okumanızı tavsiye ederim.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

www.ozelburoistihhbarat.com

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: